Nasze pierwsze kroki z żywopłotem

Bez względu na gatunek rośliny, jaki wybierzemy na żywopłot, formowany musi on być gęsto by uzyskać kształt regularny. Osiągniemy to dzięki odpowiedniej rozstawie roślin, ich położeniu względem stron świata oraz regularnemu cięciu. Żywopłot to tylko z pozoru prosta i błaha sprawa. Warto go przygotować odpowiednio, by się cieszyć nim wiele lat.
Kunsztowna praca ma efekty: żywopłoty miejskie Kunsztowna praca ma efekty: żywopłoty miejskie

Formowany żywopłot powinien przede wszystkim cechować się prostym lub trapezowym kształtem. Ten ostatni pozwala lepiej doświetlić roślinę oraz ułatwi opadanie śniegu bez obciążania wierzchniej części. Podstawowe zagadnienia, które wiążą się z żywopłotem to:
- Najważniejsza dla jakości żywopłotu jest struktura krzewu, faktura liści;
- miejsce sadzenia w pełni nasłonecznione;
- odporność rośliny na zasolenie gleby;
- siła wzrostu rośliny;
- częstotliwość cięcia (już pół roku po posadzeniu dla zagęszczenia).

Prawidłowa rozstawa roślin w przypadku poszczególnych żywopłotów jest następująca:

Buk - 15-20cm (bardzo intensywne cięcie)
Grab - 25cm
Ligustr - od 10-15cm
Modrzew - od 20-25cm
Żywotnik - około 50cm (w zależności od odmiany)
Cis - od 25-30cm
Świerk - od 25-30cm
Jałowiec kolumnowy - około 40cm

Termin sadzenia: październik/listopad lub marzec/kwiecień

Przyjmuje się, iż gatunki liściaste sadzimy w dwóch rzędach naprzemiennie w odległości równej międzyrzędzie.

Atrakcyjny żywopłot to jest to! Atrakcyjny żywopłot to jest to!

Technika sadzenia żywopłotów:

Przed posadzeniem rośliny należy dobrze przygotować podłoże, uwzględniając optymalne warunki dla wybranego gatunku rośliny.

Sadzić możemy rośliny pojedynczo lub wykopując długi rowek, dzięki któremu podłoże będzie dobrze spulchnione. Wyjmując rośliny z pojemnika należy rozluźnić delikatnie korzenie, a przy sadzonkach z gołym korzeniem lekko je przyciąć, pozostawiając jak największą liczbę drobnych korzeni włośnikowych.

Po przykryciu części korzeni podłożem, zalewamy dołek wodą, co umożliwi przylepienie się gleby do korzeni. Po obsypaniu całej gleby nie ugniatamy jej powierzchni, lecz znów podlewamy dużą ilością wody - napowietrzy ona profil glebowy i ugniecie go lekko. Przed zimą warto z ziemi wykonać niewielki kopczyk (ochroni dodatkowo przed mrozem i nie będzie kumulować nadmiaru wody), który wiosną rozrzucimy (wiosną lepiej jest wykonać rowek, który zbierać będzie wodę).

Najważniejsze jest to, aby przy sadzeniu roślin nie stosować żadnych nawozów, które odciągają wodę z podłoża, a przez to mogłyby uszkodzić młode korzenie.

Sadząc rośliny jesienią bez względu czy z donicy czy z gołym korzeniem, nie przycinamy części nadziemnej. Jest to jednak konieczne wiosną (głównie przy roślinach z gołym korzeniem) aby ograniczyć procesy transpiracji. Przy sadzeniu wiosennym, tniemy zaraz po posadzeniu rośliny.

Opracowanie: Beata Dulko-Kaszowska, Redakcja Mój Ogrodnik