Pleśń śniegowa na trawniku

Pleśń śniegowa jest chorobą grzybową trawników widoczną na przedwiośniu, gdy murawa ledwo została odsłonięta z warstwy śniegu. Jej pojawienie się może wskazywać na pewne zaniedbania, a na pewno wymusza podjęcie działań pielęgnacyjnych.
Pleśń śniegowa na trawniku Pleśń śniegowa na trawniku


Pleśń śniegowa jest chorobą wywołaną przez grzyba Fusarium nivale. Grzybnia w postaci białego nalotu widoczna jest tuż po zakończeniu zimy, często rozwijając się już pod pokrywą śnieżną bądź na granicy pokrywy. Chorobie sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz utrzymująca się niska temperatura.

W jaki sposób atakuje grzyb?

Najczęściej atakowanymi gatunkami jest kostrzewa i życica. Trawa staje się brunatna, dochodzi do zgorzeli siewek i obumierania nadziemnych części rośliny, ostatecznie do placowego wypadania trawnika.

Pleśń śniegowa na trawniku Pleśń śniegowa na trawniku

Walka z chorobą

Innym czynnikiem mogącym wpływać na pojawienie się choroby jest przenawożenie trawnika azotem w okresie jesiennym oraz jego niewykaszanie. Wiosną należy wykonać aerację - napowietrzanie systemu korzeniowego przez np. wbijanie wideł do gleby na głębokość około 8 cm oraz wertykulację - wyczesanie obumarłych tkanek traw połączone z częściowym usunięciem starej darni.

Autorka tekstu i zdjęć: Beata Dulko