Przesadzanie różaneczników

Potrzebujesz przesadzić różanecznik, poznaj zasady prawidłowego przesadzenia tych wrażliwych roślin - sposobu, terminu i sposobu pielęgnacji w późniejszym czasie.
Przesadzając rośliny, usuwamy pąki Przesadzając rośliny, usuwamy pąki

Różaneczniki to zimozielone rośliny o płytkim i szerokim systemem korzeniowym. Wymagają wilgotnej i kwaśnej gleby, zasobnej w substancje pokarmowe. Sadzimy rośliny zawsze na tą samą głębokość jaką wcześniej rosły, także w donicy.

Termin przesadzania: korzenie różaneczników są aktywne wczesną wiosną (kwiecień) dlatego najlepszym terminem na przesadzenie tych roślin jest początek kwietnia, kilka tygodni przed kwitnieniem oraz jesień (wrzesień, październik) gdy wilgotność w glebie jest większa.

KROK PO KROKU:

1. Przygotowujemy odpowiednie podłoże
Nowe miejsce, a więc i podłoże musi być specjalnie przygotowane pod uprawę różaneczników -gleba kwaśna, odżywiona i długo utrzymująca wilgoć. Jeśli więc nie jesteś pewny jaką glebę masz w swoim ogrodzie, powinieneś zbadać jej pH. Przy kwaśnym wystarczy miejsce pod nowe rośliny dobrze spulchnić i nawieźć kompostem. Przy wyższym pH (obojętnym i lekko zasadowym) sprawa jest trudniejsza.

Uwaga! Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest zasadowa, zastanów się czy nie zrezygnować z uprawy roślin kwasolubnych. Gleba macierzysta będzie miała duży wpływ na uprawiane rośliny, a więc i także na ciągłe zakwaszanie podłoża.

Jak przygotować podłoże pod różaneczniki przy wyższym pH gleby.
Zakwaszamy podłoże kwaśnym torfem ilością większą i wyższe jest pH. Warto wzmocnić ją także dobrze rozłożonym i przesianym kompostem. Nie używamy nawozów mineralnych bezpośrednio pod korzenie rośliny gdyż jej korzenie mogą zostać spalone. Wyjątkiem mogą być długo działające nawozy (w niewielkich ilościach) równomiernie wymieszane z podłożem.

2. Sadzenie zawsze na tą samą głębokość -wysokość na jakiej rosły wcześniej. Głębsze sadzenie różaneczników może spowodować zaduszenie ich korzeni. Średnica dołka w który sadzimy niech będzie dwukrotnie większa od korzeni rośliny.



3. Po posadzeniu obficie podlewamy, nie ugniatamy korzeni.

4. Przesadzając rośliny wiosną, zwróć uwagę iż za kilka tygodni różaneczniki będą kwitnąć, a więc dużą część energii poświęcą na ich produkcję. Aby roślina mogła powoli się zregenerować, rezygnujemy z 40% pąków kwiatowych usuwając je.

5. Nawożenie mineralne rozpocznij w maju, gdy roślina będzie kwitnąć. Od następnego roku dwa razy w sezonie: w kwietniu i maju. Zawsze stosuj nawozy zakwaszające.

Autor: Redakcja Mój Ogrodnik