Przycinamy powojniki

Powojniki możemy podzielić na 3 grupy, które wyróżnia różny termin kwitnienia. Każdą z tych grup będziemy inaczej ciąć.
Powojnik w pierwszym po posadzeniu Powojnik w pierwszym po posadzeniu

Powojniki to pnącza, które w pierwszym roku po posadzeniu, bez względu na termin kwitnienia, przycinamy przy ziemi, aby się rozkrzewiły. Przy starszych pnączach podział ze względu na porę kwitnienia jest bardzo ważny.
Powojniki wczesnokwitnące w maju, nie powtarzające kwitnienia, nie przycinamy. Wyjątkiem są pnącza tworzące małą liczbę kwiatów. Wtedy wycinamy obumarłe i słabe pędy oraz przerzedzamy zdrowe, tuż po przekwitnięciu rośliny. Przycinając je wiosną lub jesienią wytniemy także zawiązki pąków i przez to rośliny nie będą kwitnąć. Dotyczy to głównie gatunków botanicznych i ich odmian.

Powojniki kwitnące latem przycinamy wiosną Powojniki kwitnące latem przycinamy wiosną

Powojniki kwitnące w czerwcu możemy także przyciąć po przekwitnięciu, co spowoduje tworzenie nowych pędów tegorocznych oraz kwiatów. Jesienią lub wczesną wiosną skracamy pędy do maksymalnie połowy wysokości, a co kilka lat silnie odmładzamy, wycinając większość pędów.

Powojniki najpóźniej kwitnące latem i jesienią skracamy bardzo silnie na wysokość od 20 do 50cm jesienią ostatecznie wczesną wiosną co roku. Pnącza z tej grupy wytworzą nowe, silne pędy jednoroczne, mocno kwitnące.

Zobacz także film: Cięcie powojników

Autor: Beata Dulko-Kaszowska