Powojniki to pnącza, które w pierwszym roku po posadzeniu, bez względu na termin kwitnienia, przycinamy przy ziemi, aby się rozkrzewiły. Przy starszych pnączach podział ze względu na porę kwitnienia jest bardzo ważny.
Powojniki wczesnokwitnące w maju, nie powtarzające kwitnienia, nie przycinamy. Wyjątkiem są pnącza tworzące małą liczbę kwiatów. Wtedy wycinamy obumarłe i słabe pędy oraz przerzedzamy zdrowe, tuż po przekwitnięciu rośliny. Przycinając je wiosną lub jesienią wytniemy także zawiązki pąków i przez to rośliny nie będą kwitnąć. Dotyczy to głównie gatunków botanicznych i ich odmian.
Powojniki kwitnące w czerwcu możemy także przyciąć po przekwitnięciu, co spowoduje tworzenie nowych pędów tegorocznych oraz kwiatów. Jesienią lub wczesną wiosną skracamy pędy do maksymalnie połowy wysokości, a co kilka lat silnie odmładzamy, wycinając większość pędów.
Powojniki najpóźniej kwitnące latem i jesienią skracamy bardzo silnie na wysokość od 20 do 50cm jesienią ostatecznie wczesną wiosną co roku. Pnącza z tej grupy wytworzą nowe, silne pędy jednoroczne, mocno kwitnące.
Zobacz także film: Cięcie powojników
Autor: Beata Dulko-Kaszowska