Przycinanie lawendy

Posadziłeś młodą lawendę i nie wiesz jak ją przyciąć? A może masz stary okaz tej rośliny i boisz się że już nie zakwitnie? My Ci pomożemy. Oto kilka najważniejszych wskazówek, którymi powinieneś się kierować.
Młoda lawenda Młada lawenda

Podstawowe informacje o roślinie

Lawenda to roślina wieloletnia, tworząca sztywne, zdrewniałe pędy. W bezśnieżne i srogie zimy może przemarzać, przy czym z łatwością wypuszcza pąki już od podstawy pędu. Obficie kwitnie tylko na stanowisku bardzo słonecznym, na glebach świeżych i przepuszczalnych. Dla uzyskania zwartego pokroju, obfitego kwitnienia wymaga cięcia co roku wiosną (najlepiej w kwietniu).

Cięcie najmłodszych roślin

Dwu, trzy letnie sadzonki lawendy wytworzyły kilka pędów, które są słabe. Wytnij je na wysokość 10 cm, po to, aby zmusić roślinę do produkcji nowych i silniejszych pędów. Jeśli jednak nie widać żadnych żywych nowych pączków u podstawy, a boisz się wyciąć już ulistnione pędy, pozostaw jeden lub dwa z nich. Gdy roślina zazieleni się po kilku tygodniach, będziesz spokojnie mógł je wyciąć.

Cięcie starszych krzewów lawendy

Wy przede wszystkim prześwietlanie dolnej części rośliny. Jeśli tego nie zrobisz, pączki w dolnej części pędów będą obumierać przez brak słońca, lawenda rozrastać się będzie do góry, przez co starci swój regularny pokrój.

Cięcie silnie zdrewniałych roślin.

Kilkuletnie lawendy mogą być już silnie zdrewniałe, dlatego warto oglądać nasze rośliny i wyselekcjonować te, które wymagają silne odmłodzenia -cięcia sanitarnego oraz odmładzającego. Przede wszystkim oczyszczamy roślinę.

Kilkuletni krzew lawendy Kilkuletni krzew lawendy
Odmładzanie krzewu lawendy. Odmładzanie krzewu lawendy.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska