Przycinanie lawendy

Posadziłeś młodą lawendę i nie wiesz jak ją przyciąć? A może masz stary okaz tej rośliny i boisz się że już nie zakwitnie? My Ci pomożemy. Oto kilka najważniejszych wskazówek, którymi powinieneś się kierować.
Młada lawenda
Podstawowe informacje o roślinie

Lawenda to roślina wieloletnia, tworząca sztywne, zdrewniałe pędy. W bezśnieżne i srogie zimy może przemarzać, przy czym z łatwością wypuszcza pąki już od podstawy pędu. Obficie kwitnie tylko na stanowisku bardzo słonecznym, na glebach świeżych i przepuszczalnych. Dla uzyskania zwartego pokroju, obfitego kwitnienia wymaga cięcia co roku wiosną (najlepiej w kwietniu).

Cięcie najmłodszych roślin

Dwu, trzy letnie sadzonki lawendy wytworzyły kilka pędów, które są słabe. Wytnij je na wysokość 10 cm, po to, aby zmusić roślinę do produkcji nowych i silniejszych pędów. Jeśli jednak nie widać żadnych żywych nowych pączków u podstawy, a boisz się wyciąć już ulistnione pędy, pozostaw jeden lub dwa z nich. Gdy roślina zazieleni się po kilku tygodniach, będziesz spokojnie mógł je wyciąć.

Cięcie starszych krzewów lawendy

To przede wszystkim prześwietlanie dolnej części rośliny. Jeśli tego nie zrobisz, pączki w dolnej części pędów będą obumierać przez brak słońca, lawenda rozrastać się będzie do góry, przez co straci swój regularny pokrój -ścinaj przekwitnięte kwiatostany wczesną wiosną, tuż przed rozpoczęciem wegetacji. Krzewy zdrowe, silnie ulistnione przytnij na wysokość około 30cm bardzo silne cięcie osłabi roślinę. Słabsze krzewy, rosnące w gorszych warunkach świetlnych co kilka lat warto odmładzać, przez wycięcie zdrewniałych pędów.

Cięcie silnie zdrewniałych roślin.

Kilkuletnie lawendy mogą być już silnie zdrewniałe, dlatego warto oglądać nasze rośliny i wyselekcjonować te, które wymagają silne odmłodzenia -cięcia sanitarnego oraz odmładzającego. Przede wszystkim oczyszczamy roślinę.

Kilkuletni krzew lawendy
Odmładzanie krzewu lawendy.
Autor: Beata Dulko-Kaszowska