Przydatność nasion do rozsiewu

Jeśli procent prawidłowego wschodu wynosi powyżej 80% to nasiona są znów paczkowane i sprzedawane. Poniżej 50% całość nasion musi zostać wyrzucona. Jeśli partia zakupionych nasion była paczkowana w tym roku nasiona powinny bez problemu wzejść wiosną przyszłego roku.
Kiedy wysiewać? Kiedy wysiewać?


Pytanie do Ogrodnika:

Napisała do nas Czytelniczka, która hobbystycznie zajmuje się ogrodem. Latem tego roku kupiła w sklepie internetowym nasiona hizopu. Ponieważ termin wysiewu wskazywał na kwiecień, a data ważności umieszczona na opakowaniu wskazywała na październik tego roku, pojawiło się pytanie, czy nasiona nie są przeterminowane. Odpowiedź na reklamację od sprzedawcy była następująca: „W nasiennictwie te same nasiona są oddawane do badania co roku i przedłużana ich data ważności na kolejne lata. Więc nie ma obaw, że nasiona są przeterminowane.” Ponieważ to wyjaśnienie nie wydało się przekonujące, postanowiliśmy pomóc Czytelniczce w znalezieniu odpowiedzi, czy jest szansa, że nasiona w przyszłym roku wzejdą.

Odpowiedź Ogrodnika:

Producent nasion napisał prawdę, co oznacza, iż ważność nasion poszczególnych gatunków sprawdza się przez wysiew preferencyjnej puli nasion co roku. Procedura wygląda następująco: nasiona, które nie zostały sprzedane wracają do producenta, a on sprawdza ich przydatność wysiewając część nasion (oczywiście miesza zwracane paczki względem daty i serii opakowania).

Jeśli procent prawidłowego wschodu wynosi powyżej 80% to nasiona są znów paczkowane i sprzedawane. Poniżej 50% całość nasion musi zostać wyrzucona. Jeśli partia zakupionych nasion była paczkowana w tym roku nasiona powinny bez problemu wzejść wiosną przyszłego roku. Tylko jeśli były pakowane rok wcześniej procent wschodów będzie niższy.

Potrzebujesz porady ogrodnika?
Napisz do nas!