Rozmnażanie rozmarynu

Dziś rozmaryn to podstawowe zioło w kuchni, nie tylko śródziemnomorskiej. Jeśli chcesz rozmnożyć krzew rozmarynu, Portal Mój Ogrodnik chętnie Ci w tym pomoże.
Wycinanie pędów rozmarynu Wycinanie pędów rozmarynu


Rozmaryn lekarski to wieloletni krzew, uprawiany w krajach śródziemnomorskich, jako roślina ogrodowa. W Polsce ze względu na niskie temperatury zimą możemy się nim cieszyć w uprawie doniczkowej. Ale tak jak wszystkie krzewy i krzewinki rozmnażany jest przez wysiew nasion i sadzonki w pół-zdrewniałe.

Czym różnią się te dwie metody?

Rozmnażanie generatywne, czyli przez wysiew nasion, daje możliwość pozyskania wielu sadzonek jednocześnie. Z powodzeniem znajdziemy w sklepach materiał siewny, który jednak dosyć długo kiełkuje. Oto etapy wysiewu i wschodu nasion:

1. Początkiem marca, wysiej nasiona do niewielkiej kuwety, w odkwaszonym torfie z piaskiem (6:1), dociśnij je do podłoża i przykryj lekką jego warstwą
2. Utrzymuj wysoką wilgotność podłoża i temperaturę 22 -23 st. C
3. Młode siewki pojawią się najwcześniej po miesiącu. Obniż nieznacznie temperaturę, aby wzrost był równomierny.
4. Gdy rośliny wytworzą kilka właściwych liści, możesz je rozsadzić do osobnych doniczek z ziemią ogrodową rozluźnioną piskiem.
5. Pamiętaj aby raz w tygodniu podlewać rozsadzę rozmarynu nawozem naturalnym.
6. Końcem kwietnia stopniowo obniżaj temperaturę otoczenia, hartując rośliny.

Sadzonki rozmarynu Sadzonki rozmarynu

Rozmnażanie wegetatywne, czyli pobieranie sadzonek w pół-zdrewniałych, najlepiej wykonywać od wiosny do sierpnia, z krzewów zakupionych w sklepie lub w początkiem lipca z własnego rozmarynu.
Materiałem rozmnożeniowym są drewniejące pędy , dobrze wykształcone i sztywne. Wycinamy je dosyć nisko, w miejscu gdzie kora zmienia barwę z ciemnej na jasną, tuż pod parą liści. Następnie:
1. Z końcówki wyciętego pędu usuwamy ostatnie liście -to w tym miejscu powstaną korzenie.
2. Skracamy pęd nad dwoma następnymi parami liści, aby zredukować możliwość transpiracji przez roślinę.
3. Tak przygotowaną sadzonkę (jej końcówki) moczymy w ukorzeniaczu na gł. 1 cm.
4. Użyj dobrej jakości podłoża lekko rozluźnionego piaskiem (5:1)
5. Utrzymuj stałą wilgotność podłoża, jasne stanowisko i temp. ok. 22 st. C. Sadzonki możesz okryć folią (aby zwiększyć wilgotność powietrza), wietrząc je codziennie.
6. Młoda rozsada ukorzeni się w ciągu 5-6 tygodni.



Autor: Redakcja Mój Ogrodnik, Beata Dulko-Kaszowska