Rozmnażanie sansewiery -wężownicy gwinejskiej

Sansewiera czyli wężownica gwinejska, to od kilku lat królowa roślin domowych. Ma prosty i elegancki wygląd a przy tym bardzo małe wymagania uprawy. Ponadto uważa się ją za roślinę oczyszczającą powietrze ze szkodliwych związków smogu czy dymu tytoniowego. Jak ją rozmnożyć?
Sadzonki sansewiery Sadzonki sansewiery


Wężownica gwinejska jest pokroju wzniesionego, tworzy grube, mieczowate liście, które powstają na końcach grubych kłączy, rozchodzących się poziomo tuż pod powierzchnią podłoża.
Roślina doskonale znosi niedobór światła oraz wody, jeśli potrzebujesz przesadzić ją do większej donicy, najlepiej zrobić to w marcu lub kwietniu, dodatkowo wysypując na dno sporą ilość drenażu.

Sansewierę, która mocno się rozrosła można podzielić na 2,3 części, tnąc kłącza. Najlepiej jednak przed posadzeniem, miejsca cięć posypać proszkiem siarkowym i dopiero okryć zwykłą ziemią kwiatową. To najważniejsza metoda rozmnażania sansewier o barwnych liściach.

Najbardziej wydajnym sposobem rozmnażania wężownicy gwinejskiej jest sadzonkowanie. Polega ono na pobraniu kilku sadzonek z jednego liścia rośliny i ich ukorzenieniu:1. Póżną wiosną i latem, w okresie wzrostu rośliny, wybieramy kilka najsilniejszych mieczowatych liści rośliny i tniemy je na 5cio cm odcinki.

2. Nasze sadzonki przechowujemy przez tydzień w suchym miejscu (temperatura pokojowa), aż do zaschnięcia ran. Pamiętaj aby zachować biegunowość sadzonek - ułóż że w ten sposób, abyś był pewny gdzie jest dół, a gdzie góra sadzonki.

Rozmnażanie sansewiery Rozmnażanie sansewiery


3. Po tygodniu sadzimy nasze sadzonki odpowiednim końcem do rozluźnionego piaskiem podłoża (1:2), pamiętając iż musi być ono cały czas lekko wilgotne. W temperaturze 21 st.C nowe sadzonki pojawią się w kilka tygodni. Nie będą one jednak miały dekoracyjnych cech rośliny macierzystej -kolorowych pasków. Jeśli więc zależy Ci na takich roślinach, musisz wyhodować je przez podział kłączy.

Autor: Redakcja Mój Ogrodnik.pl