Sukces w uprawie kwiatów balkonowych

Co decyduje o powodzeniu w uprawie kwiatów balkonowych? Stanowisko? Odpowiedni dobór roślin czy nawożenie?

Z łatwością kupimy rośliny doniczkowe na nasze balkony. Pelargonie, begonie, aksamitki czy lobelie uprawiane niegdyś na rabatach z powodzeniem możemy uprawiać także w donicach. Każdy jednak gatunek czy odmiana, ma swoje specyficzne wymagania względem wilgotności podłoża i nasłonecznienia. Bez względu na to jak dobrze przygotujemy podłoże, to właśnie stopień nasłonecznienia oraz związana z tym temperatura otoczenia determinują powodzenie uprawy.

Przede wszystkim wybór gatunku

Dekorując balkony, parapety i tarasy wybieramy przede wszystkim gatunki kwiatów długo kwitnących, czyli jednorocznych, ale ich wiosennym i późno jesiennym uzupełnieniem są dwuletnie bratki, stokrotki, niezapominajki oraz wiosenne kwiaty cebulowe (tulipany, hiacynty, narcyze). To właśnie te rośliny są pierwszym akcentem kolorystycznym. Co zrobić aby długo kwitły?
Wiosenne kompozycje i ich pielęgnacja
Kwiaty cebulowe oczywiście wiosną trzeba podpędzić lub zakupić. Kwitną wiosną, więc komponujemy je z innymi roślinami kwitnącymi w tym samym czasie, a ponieważ cebule zagłębione są niżej w podłożu, z powodzeniem można je gęsto obsadzać. 
Uwaga! Przy kompozycjach z roślinami cebulowymi -to nie przygotowanie podłoża czy nawożenie determinuje wielkość kwiatów, ale zdrowa i dobrze wyrośnięta cebula. Dla obfitości kwitnienia bratków stosujemy nawóz do kwiatów. 

wiosenne kompozycje kwiatowe
W połowie i końcem maja możemy wymieniać kompozycje na rośliny kwitnące latem i do jesieni. Przede wszystkim łączmy ze sobą w jednej donicy, rośliny o podobnych wymaganiach świetlnych.
Rośliny lubiące słońce to: pelargonia, aksamitka, nasturcja, róże, szałwia błyszcząca, kapusta ozdobna, lobelia
Rośliny do półcienia i cienia: niecierpek, begonia, pelargonia, żeniszek meksykański
Rośliny uzupełniające: bluszcz, żurawka
wiosenne kompozycje kwiatowe
Sukcesem w uprawie roślin jednorocznych jest także odpowiednie przygotowanie podłoża i nawożenie, odpowiednim nawozem do roślin kwitnących. Zawiera on w swoim składzie większą ilość fosforu i potasu, a mniejszą azotu. Najlepsze są nawozy płynne lub łatwo rozpuszczające się,  ponieważ najszybciej są przyswajalne przez roślinę. Używać ich należy przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli jednak pomimo to twoje rośliny źle rosną, zwróć uwagę gdzie postawiona jest ta kompozycja. Uprawa doniczkowa na balkonie o obniżonej wilgotności powietrza i o znacznym nasileniu słonecznym, zwiększa temperaturę otoczenia wokół roślin. A im mniejsza doniczka, to tym szybciej się nagrzewa. Roślina zamiast rosnąć, walczy o przetrwanie. Co możesz zrobić:
  • wymień donicę na większą, która nie będzie się tak szybko nagrzewać, a jej podłoże wysychać
  • koruj powierzchnię podłoża np. korą, zrębkami, co zabezpiecza podłoże przed nadmiernym parowaniem
  • sprawdź czy materiał z którego zbudowany jest parapet nadmiernie się nie nagrzewa (trzeba go odizolować od donic)
  • sadź rośliny tolerujące wysokie temperatury i okresową suszę
  • okryj częściowo taras pnączami

Autor: Redakcja Mój Ogrodnik; Beata Dulko-Kaszowska