Uprawa domowych roślin owadożernych

Pielęgnacja egzotycznych roślin, jakimi są z pewnością rośliny owadożerne, nie jest trudna, a może sprawić, iż zafascynujemy się nimi do tego stopnia, by założyć własne terrarium. Może powstać w warunkach pokojowych, w dobrze oświetlonym miejscu. Najważniejsze, to dostarczać ... świeże owady.


Rośliny owadożerne to grupa roślin poprawniej nazywana mięsożernymi, gdyż w ich menu znajdują się oprócz owadów i ich larw także drobne ślimaki, rozwielitki, pająki, roztocza oraz niektóre robaki. Pochodzą z niemal wszystkich kontynentów i nie łączy ich systematyczny rodowód. Znajdziemy wśród nich zielne byliny tworzące rozety liści, kłącza czy bulwy oraz epifity nadrzewne, liany, pływacze i rośliny jednoroczne.

Dzbanecznik -Nepenthes Dzbanecznik -Nepenthes
Dzbanecznik Dzbanecznik

Siedlisko i wymagania pokarmowe

Większość roślin mięsożernych ma słabo rozwinięty system korzeniowy. Rosną w większości na torfowiskach, ale także w ubogich piaskach, skałach granitowych i piaskowcach -siedliskach związanych z wodą oraz o wysokiej przyswajalności azotu. Nie do końca sprawdzono, w jaki sposób rekompensują ubytek wapnia, choć nieliczne gatunki rosną w siedliskach wysoko zasolonych.

W większości są jednak roślinami światłożądnymi. Te o mniejszych wymaganiach świetlnych można rozpoznać po większej i szerszej blaszce liściowej.

Rosiczka przylądkowa -Drosera capensis Rosiczka przylądkowa -Drosera capensis
Rosiczka w szklanym kielichu Rosiczka w szklanym kielichu

Zasady uprawy:
- dostosować podłoże do wymagań danego gatunku;
- utrzymywać względnie wysoką wilgotność powietrza;
- stanowisko musi być słoneczne i przewiewne;
- do podlewania używajmy miękkiej wody;
- nie nawoźmy roślin - w większości przypadków wystarczy im co pewien czas jakaś mała mucha :-)

Autor: Beata Dulko
Przykłady roślin owadożernych: Rosiczka przylądkowa