Uprawa papryczki chili

Lubisz ostre przyprawy i nie boisz się uprawiać roślin. Podpowiemy jak wyhodować własne, ostre papryki.
Ostre jak i słodkie odmiany papryk należą wraz z pomidorami i oberżyną do rodziny psiankowatych, mają bardzo podobne wymagania względem siedliska.

Optymalne warunki wschodu nasion papryk chili:

Temperatura:
-kiełkowania nasion: 25-29st.C Test nasion
-po wschodzie nasion: 20-22st.C
-optymalna temperatura wzrostu rośliny: 25st.C
Gleba: żyzna piaszczysto-gliniasta, stała wilgotność także powietrza
Światło: bardzo duże wymagania świetlne od stadium siewki
Termin siewu: druga połowa marca
Miejsce siewu: inspekty ciepłe, skrzynki, wielo-doniczki
Czas kiełkowania nasion: 15 do 30 dni
Nawożenie: płynnym nawozem organicznym, silnie rozcieńczonym. Częstotliwość nawożenia uzależniona od wielkości doniczek -im mniejsze to częściej, raz na tydzień.

Papryczka chili
Papryczka chili
Ostre odmiany papryk rzadko atakowane są przez szkodniki i choroby, chyba że ich kondycja wynikająca ze złych warunków siedliska, sprzyja pojawieniu się grzybów. Dlatego zapewnij roślinom,  przede wszystkim słoneczne i ciepłe miejsce. Bardzo dobrym do tego będzie południowy parapet, balkon czy taras. Warzywniak na balkonie.
Jak przygotować się do uprawy warzyw na balkonie?
Docelowa wysokość ostrych papryk jest niewielka i wynosi 70-80 cm max. Tworzą formę krzaka, który nie wymaga formowania -cięcia. Rośliny sadzimy w rozstawie 50x50 na grządkach lub w donicach dużych, po 2,3 szt co 30-40 cm. Wymagają intensywnego nawożenia potasem i fosforem do produkcji kwiatów, więc używaj nawozów specjalistycznych do pomidorów lub do roślin kwitnących.

Jak wykorzystywać papryczki chili?

Nie każdy tak intensywny i ostry  smak, ale warto jeść je warzywo, gdyż zawiera mnóstwo antyoksydantów. Dlatego oprócz świeżej postaci owocu, możne je także zasuszyć i później sproszkować. Wysuszone lub świeże papryczki nadadzą ostrości gotującemu się rosołowi, a zalane świeże oliwą z oliwek -sałatką.

Autor: Redakcja Mój Ogrodnik.pl