Praktyczne projektowanie rabat

Rabaty kwiatowe to pełna gama barw kwiatów i zieleni liści, która ją dopełnia. Tworząc tą harmonię możemy kierować się wyczuciem, doświadczeniem lub po prostu sadzić rośliny obok siebie i zmieniać je, jeśli będzie taka potrzeba. Na przykładzie rabaty podpowiemy jak w praktyczny sposób czym należy się kierować.
Projektowanie skalniaka Projektowanie skalniaka

Rabata, którą projektujemy dla Ogrodnika, ma powierzchnię 24 m2, o bokach 8 na 3 metra. Jest w kształcie prostokąta i znajduje się na wystawie południowo wschodniej. Właścicielka działki zażyczyła sobie rabatę bylinową, wiosenną - skalniak.

Czym jest skalniak?
Pierwszym zadaniem jako twórcy rabaty, jest uświadomienie sobie tego, co tak na prawdę chcemy uzyskać, rabatę czy skalniak. Obie formy są w zasadzie rabatami, przy czym skalniak rządzi się już swoimi prawami:
- jest na choćby lekkim wzniesieniu i spadku;
- tworzą go rośliny niskie, światłożądne;
- podłoże musi być piaszczyste, a powierzchnia udekorowana dodatkowo kamieniami, jako imitacja naturalnych rabat skalnych.

Nasza rabata częściowo spełnia te warunki. Teren znajduje się na lekkim wzniesieniu, przy nieznacznym spadku. Jednak, aby wzmocnić ten efekt różnicy terenu pomiędzy roślinami, zaprojektowano użycie drewnianych romborderów

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu?
Skalniak tworzymy z roślin wieloletnich, kwitnących od wczesnej wiosny do lata, a wzbogacamy kompozycję w różnych miejscach astrami i wrzosami, kwitnącymi jesienią. Aby rabata była przejrzysta, środek będziemy obsadzać niskimi roślinami, do wysokości 20cm, a brzegi wyższymi nawet do 50 cm w czasie kwitnienia. Jednak rośliny najwyższe nie tworzą zbitej ściany, a jedynie ich kwiatostany wystają ponad pozostałe rośliny. W ten sposób możemy coś zakryć, ale nie przeciążymy widoku na jedną tylko stronę.

Po wykonaniu wstępnego szkicu warto jest rozrysować ogólny widok na skalniak, rabatę, przy uwzględnieniu wysokości roślin i spadku terenu. Kolorystycznie możemy także pogrupować rośliny względem wysokości i kolorystyki -to uwydatni wszelkie błędy, które możemy jeszcze zmienić.
Gdyż roślina w czasie kwitnienia może osiągać znacznie większe wymiary, aniżeli wcześniej czy później, a do tego czasem pozostawia puste miejsce.

Ostatnim etapem przy projektowaniu rabaty jest wytyczenie miejsc sadzenia roślin oraz określenie ich liczby do zakupu. Ważne aby dokładnie wyliczyć skalę naszego projektu i odległości pomiędzy roślinami -tak przygotowani możemy obsadzać teren.



Autor: Beata Dulko-Kaszowska