Zanim zaczniemy projektować własny ogród

Posiadając własny skrawek ziemi wokół domu, możemy stworzyć coś niebywałego. Coś, co będzie od początku tylko naszym dziełem. Pośpiech nie jest wskazany, w szczególności jeśli do końca nie jesteśmy pewni, co chcemy uzyskać i ile pieniędzy na ogród przeznaczyć. Oto kilka podstawowych porad.
Wypoczynek na tarasie Wypoczynek na tarasie

Podstawą jest projekt!

Nie musisz być projektantem zieleni, aby dobrze wykorzystać przestrzeń swojej działki. Oto podstawowe pytania, na jakie należy odpowiedzieć samemu organizując swój ogród:

- Kto będzie głównie użytkować teren?
Jeśli są to osoby dorosłe, będziemy chcieli stworzyć im cichy zakątek, podzielić teren na ogrodowe komnaty czy utworzyć duże oczko wodne. Dla dzieci natomiast wskazany jest duży trawnik, dobrze oświetlony w ciągu dnia.

- Miejsca funkcjonalne muszą być odpowiedniej wielkości i dobrze rozlokowane
Do takich miejsc należy podjazd, taras, ścieżki i aleje prowadzące do budynku mieszkalnego, czy nawet domek na narzędzia. Ich rozlokowanie jest czasem trudne i w małych i dużych ogrodach, choćby ze względu na możliwość ich ukrycia.

- Wykorzystanie otoczenia
Nie zawsze jest to możliwe, ale warto się nad tym zastanowić w szczególności, jeśli jesteśmy ograniczeni przez fundusze. Jednak jeśli nasze sąsiedztwo posiada jakiekolwiek walory - wykorzystanie ich jest wskazane.

Kaskada i jeziorka w ogrodzie Kaskada i jeziorka w ogrodzie

- Co chcemy aby znalazło się w naszym ogrodzie?
Najczęściej jest to altana, taras czy oczko wodne. Drugą myślą może być domek narzędziowy, duży trawnik czy basen. To wszystko składa się na nasz pomysł i jego realizację.

- Styl ogrodu.
Ogród który stworzymy powinien podobać się głównie nam samym. Szerokie rabaty kwiatowe czy niskie żywopłoty będą do siebie pasować, jeśli je inteligentnie połączymy, także powtarzając te elementy w kilku miejscach.

Pomocne przy wyborze stylu mogą być czasopisma czy zdjęcia z internetu. Wybierając kilka najlepszych i pasujących do nas, określimy w jaki sposób będziemy ogród budować. Nie wybierajmy ich jednak za dużo, jeśli nasz ogród jest w kształcie kwadratu z domem po środku, przestrzeń powinna być raczej jednolita. Jeśli działka jest prostokątna, będzie możliwość podziału jej, tak aby poszczególne części nie musiały być odwzorowaniem pozostałych.

Formy strzyżone roślin Formy strzyżone roślin

RZUT DZIAŁKI W ODPOWIEDNICH PROPORCJACH POMOŻE UMIEŚCIĆ NAM ELEMENTY, KTÓRE CHCEMY ABY NA DZIAŁCE SIĘ ZNALAZŁY, ORAZ ROZLOKOWAĆ WAŻNIEJSZE ROŚLINY

Każdy architekt pracuje na projekcie, czyli rzucie w odpowiedniej skali. Zachowane proporcje określają ilość miejsca, jaką możemy zachować bez późniejszych pomyłek przy realizacji. Warto także zwrócić uwagę na położenie działki względem stron świata.

Unikniemy przesadzania większych okazów drzew i rabat, a czasem zmiany tarasu.

Koszty są ogranicznikiem dla większości działalności budowlanych w szczególności, jeśli ogród budujemy od podstaw. Projektowanie ogrodu, czy jego realizacja jest bardzo kosztownym działaniem ale możemy ją rozłożyć w czasie. Określmy przede wszystkim co możemy zrobić sami, a kiedy prace wykonać muszą fachowcy.

Przy roślinach pierwsze kupujmy gatunki drzew i krzewów o planowanych dużych wymiarach, rabaty będziemy zakładać w późniejszym czasie, gdy będzie na to czas i pieniądze. Projektując własny ogród pamiętajmy o własnym stylu, o ulubionych roślinach, które będą ogród tworzyć. Pośpiech nie jest wskazany, gdyż przemyślane decyzje doprowadzą do efektu który będzie cieszył nas i naszych bliskich.

Autor: Beata Dulko