Barwinek pospolity to niewielka krzewinka, o pełzających pędach, które łatwo się ukorzeniają. To dzięki nim roślina się rozprzestrzenia na spore odległości. Wiosną wytwarza pędy z liśćmi i kwiatami, które unoszą się do słońca, a później opadają pod wpływem ciężaru i ukorzeniają. Jedna roślina z łatwością może pokryć powierzchnię ćwierć metra kwadratowego w ciągu sezonu.
Bogactwo odmian barwinka pospolitego
Podstawowy gatunek tworzy zimozielone liście i niebieskawe kwiaty. W szkółkach ogrodniczych, kupić możemy także liczne odmiany barwinka o kwiatach białych (odmiana 'Gertrude Jekyll') czy purpurowych (odmiana 'Atropurpurea'). Jeśli jednak interesuje nas kobierzec jasnych, złoto-biało obrzeżonych liści wybierzmy odmianę 'Argenteovariegata' lub 'Ralph Shugert' o dużych liściach z białym brzegiem i niebieskich kwiatach.
Barwinkowy kobierzec -warunki powodzenia
Pomimo iż barwinek pospolity znosi cień, lepiej będzie się rozkrzewiał i kwitnął w minimum półcieniu. Lubi także gleby świeże, raczej zasobne w minerały, przynajmniej w górnej warstwie gleby (tam gdzie się korzeni). Oczywiście barwinek możemy posadzić także na glebach mniej urodzajnych, zapewnijmy mu jednak odpowiednią ilość wilgoci.
Gdy chcemy aby barwinek pokrył cały teren, ilość roślin jaka nam jest potrzebna na metr kwadratowy to od 4 do 5/6sz.
Autor: Redakcja Mój Ogrodnik