Jak już zapewne zauważyli co wierniejsi i aktywniejsi czytelnicy & użytkownicy Ogrodnika, na stronie pojawiła się z końcem 2008 roku nowa sekcja ekologiczna zatytułowana: EKOprofesje. Cel mamy następujący: pokazać, że na ekologii można nie tylko stworzyć sobie, firmie i produktowi dobry wizerunek, ulepszać świat dookoła, motywować społeczność lokalną i wirtualną do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, ale także zarabiać realne pieniądze, chociażby przez powiększenie gamy produktów i zdobycie tych "bardziej świadomych" klientów.
Dlaczego pokazujemy ekologię na przykładzie indywidualnych osób?
Wiele osób, mimo ciągle niskiego ogólnego zaangażowania społecznego w sprawy ekologiczne, żyje już od wielu lat stylem, który my nazywamy "wizjonerskim". Stylem, który będzie naszą przyszłością ekologiczną. Są to mali przedsiębiorcy, aktywiści, ogrodnicy, czy innowacyjne mieszczuchy - globalnie są ich (nas) miliony. Jak napisał amerykański pisarz William Gibson: "The future is here, it's just not equally distributed yet".
Dotychczas przedstawiliśmy na Mój-Ogrodnik.pl sylwetki związane z energią w Allianz Polska, eko-eletroniką D-Link, inicjatywami społecznej odpowiedzialności FOB, gospodarowaniem odpadami w Remondis Warszawa, czy własnym gospodarstwem rolnym. W planach jest wiele ciekawych wywiadów. Jeżeli znacie kogoś, kto z pasją lub zawodowo zajmuje się ekologią - w jakimkolwiek wymiarze - i zasługuje na promocję, piszcie do nas!
Moja osobista przygoda z ekologią zaczęła się wiele lat temu, jeszcze na studiach, ale wtedy nie miała nic wspólnego z biznesem. Studiowałam w Niemczech politykę ekologiczną i komunalną (Universitaet Bremen i Universitaet Hamburg) i dzięki stypendium prywatnej organizacji GFPS e.V. napisałam pracę magisterską o Dyskursie Ekologicznym Zielonych (do przeczytania w tym miejscu). Wtedy interesowałam się ekologią w polityce (do dzisiaj popieram ekologiczne partie zielonych).
Dzisiaj interesuję się głównie ekologią w biznesie, ponieważ uważam, że to przedsiębiorcy z jednej strony i konsumenci z drugiej najwięcej mogą zrobić dla ochrony środowiska naturalnego. Ich wybory codzienne oraz wysoka świadomość ekologiczna dają mi nadzieję, że za kilka lat zawód ekologa będzie normą. Osobiście wawodowo zajmuję się społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR, corporate social responsibility)w branży prasowej. Ponieważ ta strona - Mój Ogrodnik jest moją wielką pasją, spotykam się z różnymi osobami, które podobne pasje realizują ode mnie lepiej, praktyczniej i skoteczniej. milej lektury!
Katarzyna Dulko
Warszawa, styczeń 2008r.