W Piasecznie pod Warszawą otwarty został właśnie DOM BEZ ŻARÓWKI, pierwszy taki budynek w Polsce i jeden z pierwszych na świecie. Zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz jest on oświetlony wyłącznie za pomocą światła emitowanego przez diody LED. Pomysłodawcą, twórcą projektu i wykonawcą budynku jest istniejąca od ponad 30 lat firma KlusDesign, która specjalizuje się we wzornictwie przemysłowym, projektowaniu i produkcji mebli, produktów użytkowych oraz opraw oświetleniowych. Jest to pierwsza w Polsce firma, która projektuje i produkuje takie oprawy oraz wdraża systemy LED w domach, mieszkaniach czy biurach tak by były one oświetlone wyłącznie przy użyciu tej technologii.
DOM BEZ ŻARÓWKI wyposażony w nowatorski system oświetleniowy oparty w całości na technologii LED, będzie otwarty zarówno dla architektów, dziennikarzy, jak i wszystkich chętnych zainteresowanych tematem. Zapoznać się w nim można z ponad 50 różnymi przykładami konkretnych zastosowań tego typu oświetlenia. Budowa rozpoczęła się w 2009 roku - obecnie już w pełni wyposażony, dostępny dla wszystkich zainteresowanych praktycznymi zastosowaniami technologii LED jako oświetlenia funkcjonalnego.
Koncepcja „Domu bez żarówki” doskonale wpisuje się w ekologiczny program ochrony środowiska i standardy zużycia energii wyznaczane przez Unię Europejską. Diody LED jako źródło światła pobierają jedną czwartą tej energii, która jest potrzebna dla konwencjonalnej żarówki aby osiągnąć porównywalną efektywność oświetleniową. Konkretne przykłady funkcjonalnych podświetleń i oświetleń w „Domu bez żarówki” pokazują też ogromną paletę możliwości zastosowań technologii LED. Diody LED charakteryzują się małymi gabarytami, co daje całkiem nowe możliwości projektowania i montażu oświetlenia w meblarstwie, oraz jako elementów architektury wnętrz, architektury krajobrazu czy w dziedzinie wzornictwa przemysłowego – mówi Sylwester Kluś, designer, założyciel i właściciel firmy KlusDesign.
System oświetlenia LED zastosowany w pokazowym DOMU BEZ ŻARÓWKI pokazuje paletę możliwości jakie dają te nowoczesne systemy oświetlenia wykorzystywane jako w pełni funkcjonalne źródło światła – możliwości zarówno designerskie Światło służy do „bytowania” po zmroku, jest w pełni funkcjonalne, a nie jest tylko gadżetem.
Zajmujemy się projektowaniem i produkcją od ponad 30 lat. Od pewnego czasu moje zainteresowanie przeniosło się w stronę oświetlenia. Powodem tego jest pojawienie się nowej technologii w postaci LED. Dla designera jest to niebywale frapujące. To jest tak, jakby malarz otrzymał nowe środki wyrazu, rzeźbiarz nowe tworzywo a muzyk nowy, niespotykany dotąd instrument. W dziedzinie mebla w tym momencie panuje pewna stagnacja. Projektanci nie mają nowych tworzyw. Ich poszukiwania nowości siłą rzeczy ograniczają się do stylistyki i poszukiwania nowych zestawień, połączeń materiałów, kolorów. – mówi Sylwester Kluś. - Diody LED są naszym zdaniem jedną z takich technologii, która wnosi nową jakość do designu. Ich właściwości świetlne, oraz rozmiary dają ogromne pole do popisu. Zarówno jeśli chodzi o projektowanie wszelkiego rodzaju lamp wewnętrznych i zewnętrznych, jak i wkomponowywania oświetlenia w meble, schody i wszelkie inne urządzenia i przedmioty; słowem wszędzie tam, gdzie światło jest potrzebne. – dodaje.
Elementy oświetleniowe LED funkcjonują w naszym życiu już od dość dawna, od momentu ekspansji na rynek nowoczesnych sprzętów elektronicznych, czy oświetlenia samochodowego. Jednak teraz dynamicznie rośnie zainteresowanie diodami jako źródłem funkcjonalnego oświetlenia dla wielu innych dziedzin. Światło LED bardzo dobrze nadaje się do podświetleń i oświetleń. LED-y charakteryzują się bardzo małą energochłonnością – np.: diody niskiej mocy pobierają tylko 0,08 W na punkt świetlny – oznacza to, że zakup LED szybko się zwraca, szczególnie że diody są bardzo żywotne.
Inną wielką zaletą LED-ów są niewielkie gabaryty. Używane powszechnie inne źródła światła sztucznego są wyposażane w elementy lub systemy zwane oprawami oświetleniowymi. LED-y natomiast dotąd nie posiadały opraw, które byłyby wygodnym i uniwersalnym systemem, łączącym je z innymi elementami i technologiami spoza dziedziny elektroniki. I to było właśnie jedną z głównych barier dla powszechnego stosowania technologii LED jako źródła światła.
Informacjap prasowa : Firma KlugsDesign, ŁubuDubu PR