Załóżmy, że jesteś osobą odpowiedzialną społecznie i chcesz otrzymać od miłości swojego życia (przynajmniej teoretycznej) diamentowy pierścionek zaręczynowy. Co prawda takie "zachcianki" nie są do końca zgodne ze zrównoważonym minimalistycznym stylem życia, ale rozumiemy, że możesz mieć takie potrzeby. Albo ... właśnie planujesz własny ślub (lub znajomych) i musisz zdecydować się na zakup odpowiednich obrączek czy innej biżuterii. To jest właśnie ten moment, kiedy możesz zdecydować się na świadomy zakup konsumencki, który może w indywidualnej skali nie ma większego znaczenia społeczno-ekonomiczno-ekologicznego, ale jeśli takich świadomych konsumentów będzie więcej, zmieni się nieodpowiedzialny sposób globalnego pozyskiwania metali i kamieni szlachetnych.
O co chodzi?
Konflikt wokół pozyskiwania materiałów na biżuterię (ale także do produkcji drogiego sprzętu elektronicznego) jest dwojakiego rodzaju: dotyczy zarówno środowiska naturalnego (brak ekspertyz oddziaływania kopalń afrykańskich na lokalne środowisko, lawinowe karczowanie lasów, zanieczyszczenia ołowiem czy rtęcią rzek i wód podziemnych) jak i zdrowia i bezpieczeństwa ludzkiego (dramatyczne warunki pracy, praca przymusowa i niewolnicza, wojny domowe o tereny wydobycia, zła sytuacja społeczna kobiet itp.).
Jeśli zatem w naszej okolicy nie ma jubilera, który proponowałby sprawdzone i certyfikowane minerały "bezkonfliktowe" (jedną z ofert są kanadyjskie diamenty conflict free, które idealnie pasują do modelu zrownoważonej konsumpcji: Canadian Diamonds and Recycled Gold ), musisz zdać się na inny sposób sprawienia sobie ekologicznego i odpowiedzialnego produktu jubilerskiego. Jest nim szeroko dostępne rzemiosło przerobu starego rodzinnego złota na nową biżuterię. Jeśli zatem planujesz ślub, lub inną okazje z powodu której zakupisz złotą lub srebrną biżuterię, nie ma nic piękniejszego niż wykorzystanie do tego celu rodzinnych pamiątek po babci, mamie czy cioci. Wszyscy się ucieszą i środowisko też!
Więcej w tym temacie:
Conflict minerals
oraz na platformie Make IT fair
W tym temacie planowana jest takze w Polsce międzynarodowa konferencja:
Zrównoważona produkcja i konsumpcja surowców mineralnych w Europie – integracja aspektów społecznych i racjonalnego zużycia zasobów
20-22 października 2011 r. Wrocław