Któż z nas nie chciałby zamieszkać w zdrowej i inspirującej przestrzeni? Każdego dnia czuć się wspaniale, mieć czas na przeczytanie ulubionej książki, wypicie herbaty miętowej, kontakt z przyrodą… Możesz to osiągnąć zachowując kilka podstawowych reguł „ekologii na co dzień”.
Tekst z magazynu wellness & eco lifestyle: GoodLife Poland, grudzień 2009
Przechodząc do konkretów. Jest sobota rano, za oknem zima. Budzisz się pełna energii, żeby cos zrobić. To świetny moment na reorganizację mieszkania i wprowadzenie kilku eko-trików.
Zacznij od ogrzewania. Sprawdź, czy grzejniki nie są zastawione niepotrzebnie meblami lub ciężkimi zasłonami. Czy Twoje okna są szczelne? Łazienka rzeczywiście powinna być bardzo ciepła, ale w sypialni zdrowiej jest spać przy niższej temperaturze (16st. C). Niewykorzystane ciepło to zmarnowana energia i wielka szkoda dla środowiska.
Pomyśl o odpadach. Każdy z nas je produkuje, tylko niektórzy potrafią je konsekwentnie redukować. Na co dzień wolisz nie myśleć o tym, co się dzieje z opakowaniem po Twoim ulubionym kremie – chcesz się go jak najszybciej pozbyć. Przemyślana organizacja sprawi, że przestanie to być dla Ciebie problem, a Twój dom rozkwitnie pod hasłem recyklingu. Kosze na śmieci nie muszą już szpecić mieszkania. Wiele sklepów oferuje ciekawe stylistycznie kosze do selektywnej zbiórki – naprawdę ładne i praktyczne! A gdy segregacja odpadów tak bardzo wejdzie Ci w nawyk, że zaczniesz automatycznie oddzielać papierek od złotka po czekoladzie, sama zauważysz jak bardzo spadła ich ilość. Dodatkowo, używając m.in. zgniatarek do puszek i plastikowych butelek oszczędzisz miejsce, czas i pieniądze!
Energia to pole do ekologicznego zagospodarowania w każdym gospodarstwie domowym. Nie oznacza to, że masz spędzać wieczory przy świeczkach grając na gitarze (choć i takich wieczorów Ci życzymy!). Są inne sposoby. Posiadasz energooszczędną pralkę? Kiedy tylko to możliwe pierz w zimnej lub ciepłej wodzie, której podgrzanie nie jest tak energochłonne. Nie zapomnij także posortować prania według koloru i rodzaju tkaniny.
Pora na obiad? Użyj do gotowania i smażenia odpowiednich naczyń, które dobrze przewodzą ciepło i są dopasowane idealnie do płyty grzejnika. Nie zapomnij także o pokrywce na garnku! Pieczesz ciasto? Nie rozgrzewaj niepotrzebnie pustego piekarnika – ulotniona energia nikogo nie ogrzeje. Zainwestowałaś w zmywarkę? To świetnie – zwracaj uwagę no to, by używać ekologicznych biodegradowalnych kostek czyszczących - przecież nie chcesz współuczestniczyć w chemicznym zanieczyszczaniu rzek! I zmywaj tylko wtedy, gdy urządzenie będzie naprawdę pełne.
W końcu zbliża się wieczór. Odpowiednie oświetlenie domu, ogrodu czy balkonu wcale nie musi oznaczać wysokich rachunków za prąd. Czujki ruchu, białe diody LED, czy po prostu racjonalne wyłączanie światła w pustych pomieszczeniach to tylko niektóre z udanych przepisów na eko-mieszkanie. A gdy znudzi Ci się oglądanie telewizji, czy praca przy komputerze – wyłącz nieużywany sprzęt i … wyjdź na spacer. Twoja aktywność ruchowa to najlepszy przepis na zdrowie, a zdrowie jest eko.
Na koniec ciężkiego dnia - poświęconego oszczędzaniu, segregowaniu i redukowaniu własnego wpływu na środowisko naturalne – zafunduj sobie odrobinę luksusu. Zaparz kawę fairtrade, albo herbatę z domowych ziół, zapal aromatyzowane świeczki, obejrzyj film o dalekich egzotycznych podróżach i delektuj się … swoim eko-mieszkaniem!
Tekst: Katarzyna Dulko
Magazyn GoodLifePoland
Link do artykułu w tym miejscu