Jak twierdzą przedstawiciele Europe Regional Network (ERN), który łączy organy reprezentujące ekologiczne budownictwo w krajach europejskich, zaostrzone wymagania dotyczące efektywności energetycznej wpłynęłyby dobrze na gospodarkę, zapewniłyby nowe miejsca pracy w branży związanej z budownictwem ekologicznym oraz ograniczyły zużycie węgla.
W Planie Komisji Europejskiej, dotyczącym efektywności energetycznej, opublikowanym w marcu tego roku, przedstawione są propozycje, których założeniem jest poprawienie efektywności energetycznej o przynajmniej 3% rocznie, oraz że „każdy remont powinien wynieść budynek do poziomu najlepszych 10% budynków należących do krajowych zasobów budowlanych”. Jednak najnowszy projekt dyrektywy Energy Efficiency Directive wydaje się ograniczać te wymagania; zamiast sugerowania renowacji wystarczy jedynie spełnić minimalne wymagania charakterystyki energetycznej.
Jak powiedział Paul King, Przewodniczący World GBC Europe Regional Network: „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, że Komisja zdaje się odchodzić od planów modernizacji budynków do najwyższych standardów. Aż 36% emisji CO2 w Unii Europejskiej pochodzi z budynków, z których znaczną częścią są budynki będące własnością publiczną. Sektor publiczny powinien być przykładem dla innych. Komisja Europejska musi wykorzystać każdą okazję do wyznaczania ambitnych celów modernizacyjnych, co nie tylko ograniczyłoby emisje dwutlenku węgla, ale również byłoby dobre dla budżetu państwa poprzez obniżenie opłat za energię, i zwiększyłoby znacznie ilość ‘zielonych’ miejsc pracy w danym regionie”.
“W chwili obecnej budownictwo jest najbardziej ekonomicznym sposobem redukcji emisji dwutlenku węgla – sektor ten ma możliwość wyeliminować rocznie 3 razy tyle CO2, co inne sektory. A najważniejsze jest to, ze można to osiągnąć już dzisiaj dzięki ogólnodostępnej technologii – mówi Agnes Vorbrodt-Schurma, Założycielka, CEO i Wice Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) oraz członek WGBC Europe Regional Network Steering Committee.
Pomimo ogólnej percepcji, że budownictwo ekologiczne jest droższe, możliwe jest zbudowanie zielonych obiektów bez dopłat inwestycyjnych. Potwierdziły to liczne badania takich światowych autorytetów jak Harvard, Davis Langdon czy McKinsey. W chwili obecnej PLGBC prowadzi badania na temat kosztu budownictwa zrównoważonego w Polsce, i planuje ogłosić wyniki podczas konferencji z okazji Światowego Tygodnia Budownictwa Ekologicznego we wrześniu.
Informacja: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego | Polish Green Building Council (PLGBC)