Ogród ekologiczny to prosta koncepcja zagospodarowania przestrzeni, bazująca na naturalnych walorach lokalnego środowiska. To piękno wynikające z różnorodności gatunków. W dodatku pożyteczne.
Przedruk artykułu z magazynu "BIZNES OGRODNICZY" (listopad 2009)
Piękny ogród zgodny z ekologicznym duchem czasu
Ekologiczne ogrodnictwo opiera się na jednej podstawowej zasadzie – zgodności wszelkich zachodzących w nim procesów z naturą. Oznacza to przede wszystkim przestrzeń do rozwoju lokalnych gatunków, wspieranie ich biologicznej różnorodności, budowanie samowystarczalnych ekosystemów. Dzięki takiemu podejściu ogrodnik więcej czasu spędza na zbieraniu plonów własnej pracy, niż na podlewaniu czy plewieniu chwastów. W ekologicznym ogrodnictwie chodzi o kultywowanie relacji – nie tylko między roślinami, ale także ptakami, insektami i samopoczuciem osób, które ten ogród prowadzą. Ogród powinien harmonijne wtapiać się w naturalny krajobraz, być jego dopełnieniem.
W naturalnym siedlisku
Pierwsze ogrody zwane naturalistycznymi powstawały w XIX wieku w Anglii. Ich zadaniem było umożliwienie odpoczynku od wielkich powierzchni przemysłowych, coraz bardziej nieprzyjaznych człowiekowi. Przy pomocy rozwijających się nauk ogrodniczych, architekci krajobrazu zaczynali dostrzegać oazy naturalnej roślinności w projektach. Formy naturalne - jak rzeźba terenu czy typ siedliska - zyskiwały przewagę nad sztucznymi tworami kulturowymi czy budowlanymi. Z czasem ogrody naturalistyczne ewoluowały, dostosowywały się do trendów (m.in. małej przestrzeni ogrodów miejskich, mody na minimalizm, czy potrzeby odgrodzenia się żywopłotem od sąsiadów), ale główna myśl o związku z naturą pozostała.
Wzorce do naśladowania
Ekologiczny ogrodnik projektuje przestrzeń na podstawie tradycyjnego planu: taras, trawnik i kwatery z zielenią. Dobiera jednak rośliny w ten sposób, by nie wymagały silnej chemicznej interwencji. Dlatego stawia na rodzime gatunki, dostosowane do wodnych i słonecznych warunków, odporne na lokalne szkodniki. Przy projektowaniu ogrodu zgodnego z naturą istotna jest wiedza o tym, w jakim towarzystwie odpowiednie gatunki roślin lubią rosnąć. Właściwe rozpoznanie siedliska i rozmieszczenie poszczególnych elementów ogrodu są fundamentem ekologicznego sukcesu – zrozumiałe jest, że kaczeńce z podmokłej łąki nie urosną na suchej skale. Rośliny typowe dla miejscowego ekosystemu i strefy klimatycznej przyciągają zwierzęta, które są naturalnymi sprzymierzeńcami człowieka w walce ze szkodnikami. Biedronki zwalczają mszyce, pszczoły zapylają ogrodowe kwiaty, a dzięki krzewom ozdobnym nie tylko można odgrodzić się od ulicy, ale także zachęcić ptaki do zamieszkania w ogrodzie.
Wyszukana roślinność w praktyce
Ekologiczny ogrodnik ceni sobie plony ze swojego ogrodu. Oprócz krzewów na żywopłot sadzi jednoroczne mieszanki pachnących kwiatów, drzewka owocowe i cały szereg ziół. Interesuje go różnorodność odmian, najlepiej wzajemnie się wspierających, i obserwowanie ich rozwoju. Ważnym punktem jest nawożenie roślin. By jak najmniej obciążać glebę stosuje się preparaty organiczne, które są przyjazne dla środowiska, a jednocześnie bardzo skuteczne i bezpieczne w użyciu. Dobrą kulturę glebie przywracają preparaty na bazie ekstraktu z grejpfruta, alg morskich, wapna z glonów, czy popiołu drzewnego.
Przychodzi ekolog do centrum handlowego …
… i szuka przede wszystkim innowacji. Ekologiczne ogrodnictwo to nie lada wyzwanie dla biznesu, ponieważ nowy konsument jest bardziej wymagający, dokładnie czyta etykiety i precyzyjnie szuka produktów, którym może zaufać. Równocześnie ekologia stwarza handlowcom nowe możliwości poszerzenia oferty. Ekologiczny ogród potrzebuje wielu dodatków i nowoczesnych pomocy ogrodniczych, odpowiedniej nawierzchni, ogrodzeń, energooszczędnego oświetlenia, czy mebli z naturalnych surowców. Szczególnego znaczenia u ekologicznego klienta nabierają produkty wykonane z przetworzonych surowców (tzw. recyklingu), kory drzewnej, papieru, drewna, czy słomy. W ogrodzie plastikowe pojemniki na nasiona zastępuje się drewnianymi pudełkami czy torbami z lnu. Budowane są systemy naczyń na deszczówkę i uzdatniacze użytej wody. Przy pomocy specjalnych biopreparatów ekolog zamienia odpady kuchenne i liście w wartościowy kompost, uzdatnia go naturalnymi minerałami lub coraz popularniejszymi dżdżownicami kalifornijskimi. Kupuje nietoksyczne tablice lepowe oraz siatki ochronne i obręcze z papieru falistego – wszystko po to, by w zgodzie z naturą obronić się przed szkodnikami. Buduje kamienne ścianki, by rozwinęły się tam małe gady i płazy. Inwestuje w źródełka wody i małe stawy.
Ekologiczny ogród to nie tylko sposób na zdrowy styl życia, modne zagospodarowanie przestrzeni, czy element samoregulujący i chroniący środowisko lokalne. Ekologiczny ogród wyznacza dynamicznie rozwijający się kierunek branży ogrodniczej. Nowi klienci mają nowe potrzeby, ale zawsze zarażają pasją sąsiadów.
Katarzyna Dulko
Informacje:
"Biznes Ogrodniczy"
Ul. Grunwaldzka 43/1
60-784 Poznań
Tel. 061 820 41 75