Avocado z szerokim aspektem zastosowań

Avocado rośnie wysoko na drzewie i przypomina pomarańcze, tylko zielone. Dojrzewa w połowie września, ale można zebrać owoce wcześniej i długo przechowywać w chłodnej temperaturze. Smak specyficzny - nadaje się raczej na przetwory, do alkoholu, albo na sałatkę zieloną do mięsa. Ewentualnie do wyrobu domowych kosmetyków.


Avocado (bot. smaczliwka wdzięczna, gruszka avocado, Persea americana) to drzewo tropikalne o wysokości 6–20 m. W warunkach naturalnych rośnie w Ameryce Środkowej i Południowej, ale jest uprawiana w całym paśmie tropikalnym i subtropikalnym.

Liście mają kształt elipsy, końce szpiczaste, skórzaste, świecące, jasne do ciemno zielonego, na odwrotnej stronie szarawe. Z wyglądu przypominają liść pomarańczy. Owoce to jajowate lub gruszkowate jagody. Odmiany na zdjęciach należą do konkretnej grupy geograficznej - jest to Grupa Antylska z tropikalnych nizinnych obszarów. Owoce ważą do 1,5kg. Na wyspie Gwadelupie rosną w co drugim ogródku.

Owoce avocado (awokado) na drzewie Owoce avocado (awokado) na drzewie
Dojrzały owoc avokado Dojrzały owoc awokado

Jak wyhodować avocado w domu?

Wielu z nas chciałoby mieć owoce tropikalne w domu czy mieszkaniu. Z avocado jest mały problem, ponieważ jego kwitnięcie jest na tyle skomplikowane, że rzadko komu udaje się dorobić własnych owoców.

Avocado potrzebuje rozproszonego światła i spokojnie przeżyje (jako roślina bez owoców) w mieszkaniu czy sztucznej szklarni. Latem można go wystawić na balkon lub do ogrodu. Avocado nie jest wymagające jeżeli chodzi o glebę. Wystarczy mu lekko, średnio kwaśna ziemia, wilgotna ale nie zalewana. Jeśli ma sucho opadają liście.

Nasiona trzeba namoczyć do połowy w wodzie, w pozycji na stojąco, do momentu zakiełkowania. Następnie wsadzić do ziemi - do wysokości 3/4 w tej samej pozycji. Można dla ogrzania przykryć je szklanym koszem, ale należy codziennie na godzinę "przewietrzyć" roślinę, żeby nie spleśniała. Takie tropikalne - ciepłe i wilgotne środowisko przyspiesza kiełkowanie, ponieważ przypomina roślinie o naturalnych warunkach. Jak już będzie miała liście, wystarczy jej normalna pokojowa temperatura.

Co się z tego przyda? Co się z tego przyda?
www.guadeloupe.pl www.guadeloupe.pl

Avocado ma dużą wartość odżywczą, dlatego warto spożywać zrobione z niego sałatki. Najbardziej cenione jest jednak avocado w kosmetyce - połowa owocu w połączeniu z mlekiem kokosowym i starta na jednolitą papkę stanowi wspaniałą odżywkę do włosów!

Zółty miąższ avocado Zółty miąższ avocado
A może posadzić nasionko avocado? A może posadzić nasionko avocado?

Redakcja Mój-Ogrodnik.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki uboczne stosowania proponowanych rozwiązań - sprawdź, czy nie jesteś uczulony/a na proponowane składniki przed ich użyciem!