Pierwiastkowo, ale nie chemicznie
Chociaż popęd płciowy jest sprawą indywidualną każdej osoby, jego poziom może być uzależniony od pokarmów, które spożywamy. Ważnym składnikiem np. dla rozwoju narządów płciowych jest cynk. Jego brak może być powodem bezpłciowości i impotencji. W naturze cynku nie brakuje, dlatego bez obaw - wszystko da się naprawić!
Najbogatszym źródłem cynku są owoce morza m.in. małże, ostrygi, czy krewetki. Występuje także w rybach, jajach, a także ziarnach zbóż, pestkach dyni, kakao czy drożdżach. Nieprzypadkowo przez żołądek do serca oznacza wypiekanie ciastek, kakaowych czekoladek... ale można upiec też gruboziarniste ciastka z dyni. Sam miąższ dyni ma szerokie zastosowanie dietetyczne, zarówno utarty jako dodatek do surówek, dżem, czy podawany z mięsem. Nasiona dyni stanowią także doskonały środek przeciwrobaczny (zabijają tasiemce, glisty czy owsiki) - co może nie stanowi największej ich wartości jako afrodyzjaki, ale zdecydowanie stanowi o samej skuteczności leczniczej surowej dyni.
Cynk to nie tylko naturalny składnik afrodyzjaków, ale jest także używany w przemyśle kosmetycznym. Pierwiastek ten jest bowiem potrzebny po poprawnego podziału komórek.
Selen działa na krążenie
Innym pierwiastkiem, który może znaleźć swoje zastosowanie nie tylko na Walentynki jest selen. Możemy go znaleźć w brokułach, pomidorach, wątróbce, nerkach, kukurydzy, orzechach czy cebuli. Jest niezbędny w przemianie hormonów tarczycy (dejodynaza) i chroni przed stresem. Z powyższych najczystszą postać afrodyzjaka mogą stanowić potrawy z brokuł, które ponadto zawierają cenne składniki antynowotworowe, wiele witamin i karotenu (jak widać nie tylko marchewka na daje skórze ładny wygląd). Potrawą z brokuł dla początkujących powinna być zupa brokułowa. Starte warzywa - najlepiej na jednolitą zmiksowaną masę - mogą stanowić idealne danie wstępne. Zdecydowanie rozbudzają apetyt i poprawiają krążenie.
Witaminy dla każdej dziewczyny
Z witamin obowiązkowych w zestawie "pobudzającym" powinniśmy wymienić przede wszystkim witaminę E, wpływającą na produkcję hormonów płciowych oraz zwiększenie życiowej energii.
Bogatym źródłem witaminy E są oleje roślinne, migdały, jaja, marchew, orzechy włoskie i ziemne, mleko, a także brukselki. Marchew to niezbędny element szczególnie kobiecej diety. Poprawia kolor skóry, jakość paznokci i włosów dzięki obecności karotenu. Prawie w 100% karoten z marchwi jest przyswajalny dla organizmu ludzkiego w postaci świeżego wyciśniętego soku. Dla uprawiających marchew w ogrodzie: najlepsza jest domowa marchewka, jednak uważajmy na to by rosła w nieskażonym środowisko, gdyż z łatwością kumuluje toksyny z zewnątrz. Do prawidłowego wybarwienia się korzeni potrzebuje dużo potasu. Szczegółowe informacje o czasie wysiewu znajdziecie w Kalendarzu warzywnictwa Ogrodnika .
Tekst: Elżbieta Dulko