Maksymalna wysokość: 0.5 metra
Liście rośliny zostały przekształcone w kielichy, u szczytu których
znajduje się otwór okryty wieczkiem przed deszczem. Otwór pokryty
nektarem i bardzo ubarwiony zwabia owady. Wnętrze dzbanka jest bardzo
śliskie a pokryte nim włoski, skierowane ku dołowi, utrudniają
wydostanie się ofierze. Gdy owad dostanie się do środka, Kapturnica
wytwarza soki trawienne w który topi i następnie rozpuszcza się owad.
Kapturnica purpurowa wymaga bardzo wilgotnego podłoża. Podlewamy wodą filtrowaną lub destylowaną -nie od góry lecz tylko podłoże. Kapturnica lubi zraszanie, ale nie w czasie największego słońca.
W lecie roślinę należy wietrzyć ale bez przeciągów,a w okresie zimy zapewniamy temperaturę około 5-10*C (powyżej 15*C Kapturnica będzie słabo rosła) - okresu spoczynku, z wilgotnym (nie mokrym) podłożem, powinien trwać minimum od 4 do 6 tygodni. Jeśli nie możemy zapewnić tych warunków, możemy podlewać Kapturnice, wsadzić do foliowego woreczka, a następnie umieścić w lodówce na okres 4 tygodni. Innym sposobem jest umieszczenie rośliny na parapecie i sprawdzanie temperatury.
Roślinę hodujemy na torfie z piaskiem.
Rozmnażanie Kaptunicy:
- przez nasiona
- przez sadzonki liściowe - odrywamy dorosły liść z kilkoma korzonkami lub kawałkiem kłącza. Taki fragment umieszczamy w wilgotnym podłożu, okrywamy folią i stawimy w ciepłym pomieszczeniu (około 25*C)
- przez młode roślinki - u podstawy rośliny wyrastają młode sadzonki, które jak już odcinamy gdy już będą miały własne korzonki i przesadzamy do wilgotnego podłoża.
Roślina odporna na mróz dzięki czemu w może rosnąć w ogrodowym "bagienku".
Słoce:
pełne słońce
Wilgotność:
wilgotne, mokra
Odczyn gleby:
kwaśna
Gleba:
próchnicza