Maksymalna wysokość: 0.2 metra
Rosiczka należy do rodziny rosiczkowatych (Droseraceae). Jest rośliną wieloletnią o palowym systemie korzeniowym oraz rozecie liści. Niektóre gatunki wykazują tworzenie liści łodygowych oraz organów przetrwalnych. Na górnej stronie liścia tworzy czerwone, maczugowate włoski różnej długości.
Rosiczki wytwarzają długi pęd kwiatostanowy zakończony gronem. Kwiaty są białe lub różnobarwne.
Liście rosiczki są organem zwabiającym i chwytającym owady. Maczugowate włoski pokryte są lepką wydzieliną, która przypomina krople rosy bądź nektar. Liście znajdują się blisko ziemi, dlatego przechodzące mrówki łatwo wchodzą w pułapkę lepkiej rosy, którą się oblepiają oraz ruchów zwijającego się liścia. Jednocześnie roślina wydziela soki trawienne, które trawią ofiarę oraz wchłania pożywny sok. Po całkowitym wchłonięciu soku włoski z liściem się rozprostowują, a resztki owada są usuwane wraz z silnym wiatrem.
Rosiczki to bardzo liczna grupa ekologiczna pochodząca z różnych stref klimatycznych i wyróżniająca różne formy ekologiczne. Gatunki rodzime z Polski tworzą pąki przetrwalne do tworzenia których impulsem jest niższa temperatura oraz krótszy dzień, ewentualnie przesuszenie.
Większość gatunków które kupujemy w sklepach do samodzielnej hodowli to gatunki światłolubne, nie wymagające okresu spoczynku. Oto warunki jakie należy spełnić aby dobrze rosły:
Temperatura: 15-22 st. C
Światło: pełne słońce / półcień
Wilgotność powietrza: 70-90%
Wilgotność podłoża: 90%
Podłoże: mieszanka torfu i gruboziarnistego piasku 2:1 / 5:3
Kolor kwiatów:
Biały
Okres kwitnienia:
Czerwiec II połowa - Sierpień I połowa
Forma kwiatostanu:
kwiatostan
Słoce:
pełne słońce, półcień
Wilgotność:
wilgotne, mokra
Odczyn gleby:
kwaśna
Gleba:
próchnicza