Maksymalna wysokość: 0.3 metra
Jest gatunkiem typowo górskim rosnącym w górach Południowej i Środkowej Europy oraz na Kaukazie, a w Polsce występuje w Sudetach na Babiej Górze i w Tatrach.
Łodyga sasanki alpejskiej osiąga wysokość do 30 cm, a na jej wierzchołku wyrasta pojedynczy kwiat osiągający wielkość do 4,5 cm. Kwiat składa się z 6 części okwiatu, a czasem choć rzadko bywa że jest ich 8. Dolna część kwiatu jest niebieskoszara i owłosiona.
U rośliny występują dwa rodzaje liść. Liście odziomkowe (wyrastające bezpośrednio z kłącza) są intensywnie zielone, z długimi ogonkami liściowymi, podwójnie trójdzielne i głęboko wcięte. Ogonki liściowe są silnie owłosione. W połowie łodygi wyrastają 3 liście łodygowe. Kształtem przypominają liście odziomkowe, lecz nie posiadają ogonków i są mniejsze. Na jesień liście zmieniają zabarwienie - od czerwonego do fioletowego.
Po przekwitnięciu owocostan tworzy bardzo charakerystyczną puszystą kulkę. Kwitną od maja do czerwca wytwarza dużo pyłku i nektaru. Kwiaty zapylane są przez błonkówki (rząd owadów m. in. pszczoły, osy, mrówki, pilarzowate ...), a owoce rozsiewane są przez wiatr.
W Polsce jest rośliną objętą ochroną gatunkową. Nie jest zagrożony.
Podobnie jak inne gatunki sasanki jest rośliną lekko trująca: powoduje mdłości i odurzenie, pobudzenie i paraliż ośrodkowego układu nerwowego.
Kolor kwiatów:
Biały
Okres kwitnienia:
Maj II połowa - Czerwiec I połowa
Forma kwiatostanu:
kwiat pojedynczy
Słoce:
pełne słońce
Wilgotność:
Odczyn gleby:
Gleba:
próchnicza