Maksymalna wysokość: 1.2 metra
Wężownica gwinejska (łc. Sansevieria trifaciata), na całym świecie zwana także jako 'język teściowej', jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Wszystkie gatunki Sansevieria pochodzą z Afryki i Azji.
Jest rośliną o pokroju wzniesionym. Ma grube, mięczowate, przeważnie zielone liście, ozdobiony jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Odmiana S. t. Laurentii wzdłuż brzegów liści ma złotożółte paski. S. t. hahnii to najpopularniejsza wśród sansevierii o zwartym pokroju. Tworzy rozetę spiralnie złożonych, szpiczastoowalnych, ciemnozielonych liści z poprzecznymi paskami.
Roślina bardzo łatwa w uprawie. Znosi dobrze niedobór i nadmiar światła oraz przesuszenie.
Wiosną i latem roślinę podlewamy tak aby nie zalewać, gdyż jest ona bardzo podatna na zgniliznę. Należy podlać dobrze roślinę, a następnie pozwolić jej wyschnąć. Optymalna temperatura to 21-24*C.
W czasie jesieni i zimy Wężownicę podlewamy rzadko. Należy ją także chronić przed przeciągami. Optymalna temperatura to: 13-16*C.
Rozmnażanie:
- podział: u roślin z ciasno rosnącymi pędami. Podziału dokonujemy wczesna wiosną przed nowymi przyrostami.
- kłącze - podział u dużych okazów
- sadzonki liściowe - podczas fazy wzrostu, tniemy liść na kawałki o wielkości ok. 5 cm. Kawałki powinny tydzień poleżeć aby zagoiły się ich miejsca przecięcia. Następnie sadzi się je właściwym końcem w dół w wilgotnym podłożu.
Jeśli liście zaczynają brązowieć i gnić u podstawy, może to oznaczać że korzenie zaatakowała zgnilizną. Jej przyczyną jest zawsze zbyt dużo wody i zbyt niska temperatura. Należy wyjąć roślinę z doniczki i usunąć zgniłe części kłącza. Miejsca przecięć muszą się zagoić, a kłącza przeschnąć.
Słoce:
pełne słońce
Wilgotność:
sucha, półwilgotne
Odczyn gleby:
lekko kwaśna
Gleba:
piaszczysto-gliniasta