Kto by się spodziewał, że jedne z ładniejszych i większych parków miejskich ma akurat Łódź. Kiedyś zadymiona przez fabryki, dzisiejszy dym pochodzi raczej od zakorkowanych ulic. W mieście można przemieszczać się wygodnie na rowerze - oczywiście nie jest to wynik sieci ścieżek rowerowych przy drogach (bo tego jak w całej Polsce brakuje), ale właśnie parków,które pojawiają się na drodze odwiedzającego dosłownie co kilka metrów.
To w tym mieście istnieje bowiem duży zespół zadbanych miejskich parków, wypełnionych historyczną zielenią, romantycznymi ławeczkami, mostkami, stawami i pomnikami. Do tego dochodzi kilka lasów. Łódź może się pochwalić posiadaniem największego w Europie lasu miejskiego - Las Łagiewnicki ma powierzchnię 1205 ha!
Obecnie funkcjonują w Łodzi 34 publiczne parki, z których 11 uznano za zabytki kultury. Wiele z nich pamięta jeszcze czasy Łodzi przemysłowej w XIX wieku. Były to wówczas parki prywatne, tworzone tuż obok rezydencji fabrykantów. Ale obok nich, począwszy od parku Źródliska - utworzonego w 1840 roku, przemysłowcy dostrzegli również potrzebę budowania publicznych miejsc odpoczynku dla swoich pracowników. Prawie jak w dzisiejszej teorii społecznej odpowiedzialności (CSR) biznes dostrzegł potrzebę zapewnienia odpowiednich warunków do życia i pracy lokalnej społeczności. Były to zatem jedne z pierwszych programów społecznych polskich fabrykantów, z czasem filantropia w postaci budowania dla pracowników rozwinęła się - o czym często zapominamy - w pierwsze zasady BHP. na ile były one wymuszone, na ile wypływały z rzeczywistego rozumienia trudnej sytuacji ludzi w fabrykach? Tak czy siak życzylibyśmy sobie dzisiaj takich inwestycji jak parki....
Parków w każdej dzielnicy Łodzi jest przynajmniej kilka. Na zwiedzających miasto czekają głównie te w Śródmieściu (np. parki Staszica, Sienkiewicza, Matejki, Moniuszki, czy Skwer im. Związku Strzeleckiego "Strzelec", Skwer przy POW lub Skwer przy Placu Komuny Paryskiej). Ja polecam także te na POLESIU - jest w nich wiele urokliwych ławek dla zakochanych, czy praktycznych miejsc do zabawy z dziećmi (parki na Polesiu: Piłsudskiego, Park Poniatowskiego, park Klepacza, Skwer Linkego, Skwer przy pl. Hallera czy park Na Brusie). Parki poleskie należą do największych w łodzi i mają szczególne walory ekologiczne, gdyż były tworzone w oparciu o istniejące lasy. Śladem tego procesu są drzewa, znacznie przekraczające wiekiem czas ich założenia. (Przykład Dębu FABRYKANTA w Parku Klepacza).
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Dulko