Trochę historii
Nieszawa nie zawsze znajdowała się w tym miejscu gdzie dzisiaj. Pierwsza wzmianka o miejscu „Nieszawa” pochodzi z 1230 r. kiedy Konrad I Mazowiecki podarował gród nieszawski braciom krzyżackim. Ci wznieśli na lewym brzegu Wisły warowny zamek w miejscu, które dziś nazywa się Wielka Nieszawka i jest położone kilka kilometrów na zachód od Torunia. Gród stanowił jedną z siedzib Państwa Zakonnego. W 1410 został zajęty przez Władysława Jagiełłę. Tutaj podpisano pokój toruński. Ostatecznie Nieszawa na rozkaz Jagiełły została zrównana z ziemią.
Kolejny zamek Jagiełły (tzw. dybowski koło Torunia) nazwano tak samo. Konkurencja handlowa z Torunia ponownie zrównała ją z ziemią. Choć mieszkańcy ją odbudowali, musieli przenieść się w górę Wisły około 40 km.
W obecnym miejscu Nieszawa znajduje się od lat 1460-1462. Burzliwe przenosiny z okolic Torunia po wojnach krzyżackich zostały zatwierdzone aktem lokującym króla Kazimierza. Nieszawa jako miasto królewskie została od 1489 roku siedzibą starosty niegrodowego. Największy rozkwit gospodarczy i ekonomiczny miasto przeżywało przełomie XVI i XVII wieku, głównie dzięki handlu zbożem. Zostało zniszczone podczas „potopu szwedzkiego". Dodatkowo w 1662 roku mieszkańców nawiedziła zaraza, potem plaga pożarów, co zapoczątkowało stopniowy upadek miasta, dodatkowo pogłębiony recesją w handlu zbożem. W 1789 roku w miasteczku było 703 mieszkańców.
W wyniku rozbiorów Nieszawa najpierw znalazła się na terytorium zaboru pruskiego, po upadku Księstwa Warszawskiego w zaborze rosyjskim. W latach 1831 oraz 1841 mieszkańców miasteczka i okolicy nawiedziły epidemie cholery.
Obok Nieszawy w 1862 roku przeprowadzono linię kolejową, a już pod koniec XIX wieku intensywnie pracował port rzeczny nad Wisłą, który rocznie przyjmował około 3 tysięcy statków wiślanych m.in. ze zbożem. Flisacy natomiast spławiali rzeką ogromne ilości drewna. Lokalizacja okazała się nader korzystna.
Dzisiejsza Nieszawa to małe miasteczko położone nad Wisłą Mieszka tu niewiele ponad 2 tysiące osób. Miasto nie posiada żadnych większych zakładów przemysłowych, cześć osób pracuje w browarze, reszta w ogrodnictwie. Większość wyjeżdża do Torunia lub dalej.
Wielu zapomniałoby o istnieniu tego miejsca gdyby nie artykuł w Gazecie Wyborczej przypominający kolejne tragiczne karty historii tego miejsca. W 2004 odsłonięto pomnik z napisem "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Chodzi o mord Polaków na niemieckich jeńcach wiosną 1945 roku. Był on zemstą mieszkańców za czasy wojny, kiedy hitlerowcy zabili wielu obywateli Nieszawy, lub wywieźli ich na roboty przymusowe do Niemiec.
O zbrodni nieszawskiej więcej na stronie www.wyborcza.pl (art. „Młyn do mielenia ludzi” P.Głuchowski, M.Kowalski, T.Ciechonski, Toruń 2008)
Warte zobaczenia atrakcje turystyczne:
- ratusz z 1821 roku;
- Muzeum Biograficzne Stanisława Noakowskiego,
- gotycki kościół pw. św. Jadwigi z lat 1460 -1468;
- budynek plebani (dworek ) z 1848 roku;
- kościół i klasztor franciszkanów z 1 połowy XVII wieku;
- fundamenty kościoła ewangelickiego z końca XIX wieku
oraz prom rzeczny przez Wisłę, kursujący w okresie sezonu turystycznego.
To także tutaj – każdego roku w sierpniu – odbywają się koncerty pieśni operowej i klasycznej pt. „Muzyka na wodzie”. Więcej na stronie urzędu miejskiego: www.nieszawa.pl
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Dulko
Część 2: przyroda wokół Wisły