Powrót do PŁAZÓW w Parku.
Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego zamieszkuje kilkanaście rodzin płazów - w tym jak podaje informacyjnie Park - jedynie traszka zwyczajna i żaby: trawna, moczarowa, jeziorkowa i wodna, nie wymagają specjalnych zabiegów ochronnych dla zapewnienia tym zwierzętom odpowiednich warunki do życia i rozrodu.
Pozostałe gatunki płazów chronione są poprzez wykupy gruntów z "oczkami" wodnymi od prywatnych właścicieli w celu odtwarzania zanikających stawów, oczyszczanie ich ze śmieci oraz ustawianie znaków drogowych informujących o głównych szlakach wędrówek płazów. takie znaki są ustawione m.in. na Rosochatym Rogu.
"Za najważniejsze dla ochrony płazów Park uznał odtwarzanie niewielkich zbiorników wodnych, będących miejscem ich rozrodu. Już odtworzenie kilku pierwszych zbiorników pokazało, że jest to bardzo szybka i skuteczna metoda zapewnienia trwałości występowania kilku gatunków płazów i wielu innych zwierząt, dla których drobne zbiorniki wodne są optymalnym siedliskiem występowania."
Powstanie nowych miejsc rozrodu dla kumaka nizinnego i grzebiuszki ziemnej w Rosochatym Rogu oraz dla ropuchy zielonej i rzekotki drzewnej w Sobolewie, zaowocowało zwiększeniem liczebności populacji tych gatunków. Jest to niezwykle ważne przede wszystkim dla rzekotki, która na terenie Parku osiąga północno-wschodnią granicę swego zasięgu.
Każdy kto planuje urlop na łonie natury na terenie Wigierskiego Parku Narodowego powinien respektować fakt, że to tutaj największe szanse na przetrwanie mają płazy - tak cenne dla ekosystemu kraju. A pamiętając wszystkie ataki "inwestorów budowlanych" warszawskich osiedli np. na Kabatach (walka o rzekotkę) na ekologów i ta, jak trudno jest wygrać takie batalie ekologom, nie naruszajmy tej strefy, która jest już chroniona z natury prawa. Może się okazać, że kiedyś będzie jedynym miejscem, gdzie jeszcze zobaczymy żaby w stanie naturalnym.
Po parku należy poruszać się tylko wyznaczonymi trasami, szlakami, wędkowanie jest także dozwolone w wyznaczonych terenach po wykupieniu licencji (np. w miejscach wystaw), przebywać nie należy na terenie lasów po zmroku, oraz nie wolno zbierać grzybów, runa leśnego, czy uszkadzać roślin. Takie działania powodują najczęściej nieumiejętne choć nieumyślne uszkodzenie naturalnych grzybni, czy wrażliwych kęp roślinnych.
Opracowanie i zdjęcia: Redakcja Moj-Ogrodnik.pl