Poprawny ekologicznie ogród to ptaki i małe żyjątka

Tendencje architektury ogrodowej wskazują coraz częściej na popularny kierunek ekologiczny – naturalny. Dla fauny i flory ogród jest ważnym schronieniem i przestrzenią do rozwoju, dla właścicieli rajem dla relaksu. Z Ogrodnikiem sprowadzisz swój ogród do roli małego naturalnego Edenu.

Oto kilka zasad, które pozwolą Ci cieszyć się wszystkimi zaletami nawet najmniejszego ogrodu w mieście:

1. Posadź dzikie kwiaty
Dzikie odmiany kwiatów w ogrodzie są nie tylko romantycznie, ale również przyciągają pszczoły oraz inne owady - a także wiele ptaków. W tym przypadku szczególnie atrakcyjne są rośliny pastewne, czy też łąkowe posiadające duże blaszki, gdzie mogą się ukryć małe zwierzątka, lub wonny koperek. Do sielankowej atmosfery z pewnością przydadzą się również kwiaty dzwoneczkowe, czy naparstnice. Popularne zioła to kolorowa pachnąca szałwia, rozmaryn i tymianek.
Najlepiej zapytać ogrodnika o nasiona kolorowego dzikiego mixu. Jako że większość kwiatów polnych rośnie na ubogich glebach wystarczy im wymieszany w glebie lekko żwir lub piasek.

2. Zrób sobie łąkę
W naturalnym ogrodzie oprócz drzew owocowych i warzyw powinno się znaleźć miejsce dla popularnych letnich kwiatów takich jak malwy czy maki. Zamiana równo wykoszonego trawnika na małą łąkę jest opłacalna – wystarczy ją kosić dwa razy do roku! (po raz pierwszy pod koniec czerwca). Jeżeli zamieniamy już istniejący trawnik na łąkę nasiona kwiatów sadzimy po skoszeniu, jeśli to zupełnie nowy produkt – nasiona kwiatów powinny być kilka tygodni przed trawą.

Rynek Główny w Toruniu Rynek Główny w Toruniu
Ptaki w mieście to nie tylko gołębie Ptaki w mieście to nie tylko gołębie


3. Oferta schroniskowa
Ważne w ogrodzie są możliwości do gniazdowania ptaków. Czasem wystarczające są już same krzewy, czy pokrycie budynku bluszczem, różami i pnączami. Dla bardziej wytrwałych winogrona – co prawda lepiej nie sadzić ich przy budynku, ponieważ mogą zostawiać plamy, ale jesienne wrażenia estetyczne pełnych winogron są wyśmienite! Ptaki lubią podjadać jagody na ogrodowych drzewach i krzewach, takie jak jesiony czy cisy, a nawet rododendrony. Warto ich skusić tymi roślinami do zamieszkania w naszym ogrodzie.

4. Las w mieście
Opadanie liści jesienią już dawno przestało być uważane za zaśmiecanie ogrodu. Wręcz przeciwnie: liście stanowią kryjówki dla pożytecznych owadów, robaków i pająków, które są pożywieniem dla ptaków. Oczywiście nie należy zostawiać liści gdzie popadnie. Najlepiej zbierać je w rogu ogrodu lub rozprowadzać pod krzewami. Podobnie można postępować z jabłkami czy gruszkami, które spadły z drzew.

5. Kamienne ścianki
Kolejną kolebką do rozwoju dla małych żyjątek m.in. gadów są naturalne ograniczenia w postaci suchych kamiennych ścianek kamiennych.

Zioła io kwiaty polne w ogrodzie Zioła io kwiaty polne w ogrodzie
Romantycznie oplecione zaułki Romantycznie oplecione zaułki


6. Alternatywy dla stawu
Zamiast sztucznego stawu, z dużą ilością wody i jeszcze większym nakładem włożonej w to pracy, lepiej zebrać trochę kamieni i stworzyć mały wodopój dla ptaków.

8. Obornik to podstawa
Chemiczne środki ochrony roślin, takie jak pestycydy, herbicydy i nawozy mineralne są tabu w naturalnym ogrodzie. Zamiast tego używa się wszelkich nawozów organicznych, takich jak kompost glebowy, obornik lub wióry. Najważniejsze zasady na kompost: zbiornik należy dobrze wentylować i nie mieszać z wodami gruntowymi.
Więcej informacji na temat oborników i kompostów w tym miejscu!

Prace ogrodowe
Ekologia