Niebezpieczne uszkodzenia mrozowe

Zimą rośliny narażone są na wiele niebezpieczeństw w postaci bardzo niskich temperatur, wahań pogodowych związanych z temperaturą, wichur i silnych wiatrów czy gołoledzi. Takie warunki niszczą także rośliny pochodzące z naszej strefy klimatycznej, jak brzoza, modrzew, klony.
Wapnowanie pni drzew Wapnowanie pni drzew


Jak bardzo niebezpieczne są uszkodzenia mrozowe, przekonuje się ten kto stracił rośliny w czasie mroźnych zim. Niska temperatura powoduje zamarznięcie soku komórkowego w roślinie oraz pękania tkanek. Roślina jest osłabiona przy silnych wiatrach, może dojść do rozłamu pni i konarów (w szczególności u gatunków, które charakteryzują się słabszym drewnem, jak brzoza).

Innym objawem przemrożenia jest pęknięta kora. Roślina ratuje się tworząc tkankę ochronną oraz korek, jednak przez ten długi czas (nawet pół roku, a czasem cały sezon), rana jest bramą dla wszelkich infekcji bakteryjnych, wirusowych czy grzybowych.

Końcem stycznia i w lutym, na drzewa i krzewy o grubszych konarach, oddziaływają promienie słoneczne nagrzewające pnie i konary. Różnica temperatur między dniem i nocą także może spowodować pęknięcia kory i bramę infekcji.

Niebezpieczne pęknięcia kory Niebezpieczne pęknięcia kory

Jak chronić przez niską temperaturą?

Przede wszystkim o późniejszych konsekwencjach mrozu pomyślmy dużo wcześniej. Nie sposób przewidzieć niestety jaka będzie pogoda w najbliższych miesiącach, więc przygotujmy się na najgorsze.

Wszelkie mrozy i silne wiatry łamią konary drzew o słabym drewnie, które nie jest pielęgnowane corocznie przez cięcia. Jeśli zauważymy, iż przez nasz teren cyklicznie przechodzą silne wichury - sadźmy tam częściej krzewy, a drzewa regularnie tnijmy.

Pnie ochronić możemy stosując osłonę z desek, słomy czy włókniny a nawet maty trzcinowej. Popularne jest także bielenie pni drzew owocowych, jednak przez wielu (także ekspertów) uważane jest za zabieg bardziej estetyczny. Przyczyną tego jest fakt, iż każda substancja może zatykać przetchlinki w korze, przez które roślina oddycha. Poza tym pomimo tego, iż biel odbija światło, to jednak nie wszystkie części rośliny są bielone!

Autor: Beata Dulko