W zależności od tego, jakie rośliny będziemy chronić i jaka jest ich forma - kształt, zależy materiał, którego użyjemy. Przykładowo przy szczepionych różach zastosujemy rękaw z agrowłókniny lub gałązki igliwia. Okrywając rośliny w donicach możemy zastosować gałązki igliwia, suche liście czy nawet papier. Najważniejsze, by były przepuszczalne dla powietrza i nie chłonęły intensywnie wody.
Oto kilka rodzajów osłon zrobionych z naturalnych materiałów:
SUCHE LIŚCIE
Warto zbierać suche liście jesienią z tych gatunków roślin, w których nie zauważyliśmy zmian chorobowych - inaczej kompostujemy je przez dłuższy czas lub palimy. Rozsypujemy na grządki liście w listopadzie i grudniu, gdy temperatura jest poniżej zera. Wcześniej gryzonie mogłyby się zagnieździć pod ciepłą osłoną. Nie stosujemy do osłony liści orzecha włoskiego, gdyż zawiera szkodliwe garbniki i mocno wchłania wodę.
ZIEMIA
To kopczyki ziemi okrywające drobny system korzeniowy, krzewów i młodych drzew. Warto stosować przekompostowaną ziemię, która dodatkowo wzbogaci glebę w substancje pokarmowe. Pamiętajmy jednak, iż kopczyki należy wiosną usuwać. Najlepiej pozbyć się ich rozsypując ziemię wokoło - do stosowania przy różach, powojnikach.
KORA
Kora osłania system korzeniowy roślin podwyższając temperaturę gleby oraz chroniąc ją przed znacznymi wahaniami termicznymi. Utrzymuje wilgotność podłoża - tak ważną dla gatunków zimozielonych zimą. Wzbogaca także w substancje pokarmowe, ale w zależności od tego z jakich gatunków roślin pochodzi kora - nadaje kwaśny odczyn lub podnosi odczyn gleby. Kora sosnowa obniża pH, więc należy ją rozsypać pod rośliny wrzosowate i iglaki. Łącząc ją z trocinami gatunków liściastych (uprzednio przekompostowanymi) wysoko wzbogaci glebę w pierwiastki podnoszące pH, dzięki czemu możemy zastosować taką mieszankę pod inne rośliny.
IGLIWIE
To gałązki roślin iglastych takich jak świerk, jodła, żywotnik, cyprysik, które okrywają rabaty bylin, niskie wrzosy czy azalie japońskie. Przywiązać można także gałązki igliwia do pędu szczepionych róż w pobliży miejsca szczepień - tworząc tak zwany "chochoł".
SŁOMA
To chyba najpopularniejszy materiał grzewczy pochodzenia naturalnego stosowany w ogrodnictwie. Stosuje się go w czasie okresu wegetacji do ściółkowania roślin ciepłolubnych, które mają wcześniej wejść w okres np. owocowania. Przed zimą tworzymy pionowe "namioty" okrywające rośliny. Nie ściółkujemy słomą roślin w czasie zimy, gdyż najszybciej chłonie wilgoć, przez co stworzy skorupę lodu w czasie mrozu.
Autor: Beata Dulko-Kaszowska
Publikacja: listopad 2009