Charakterystyka owada
Skorek pospolity (Forficula auricularia) jest powszechnym owadem występującym głównie w Europie. Ma ciało wydłużone, o średniej wielkości do około 2 cm. Pokrywa ciała jest koloru czerwono-brązowego. Młody osobnik jest z reguły mniejszy i nieco jaśniejszy. Skorek posiada skrzydła tylne, delikatne i błoniaste, ukryte pod pokrywami.
Uszkodzenia
Szczypawice są z reguły mało widoczne, gdyż żerują nocą, żywiąc się blaszką liściową bądź innymi owadami zarówno szkodliwymi (młode i dorosłe osobniki mszyc, mrówki) jak i pożytecznymi (larwy biedronek).
Atakowane rośliny to:
- dalie,
- powojniki,
- drzewa liściaste jak magnolia oraz drzewa owocowe.
Jak się ich pozbyć?
W ciągu dnia owad chowa się w gąszczu liści, wygryzionych pąkach bądź w składzie drewna.
Liczebność owadów ograniczamy przez łapanie szkodnika dzięki pułapkom. Na tyczce wkopanej w ziemię umieszczamy słoik ze słomą. Skutecznym sposobem jest także regularne pielęgnowanie całego ogrodu, tzn.:
- zbieranie opadłych liści,
- wycinanie martwych pędów drzew.
Nie pozbywajmy się jednak w całości tego owada z naszych ogrodów, nawet jak nie należy do najprzyjemniejszych, gdyż wpływa on na bioróżnorodność naszego małego EKOSYSTEMU.
Autor: Beata Dulko-Kaszowska, ogrodnik i architekt krajobrazu
Naszym celem jest przedstawienie wiedzy i opinii o tematyce ekologicznej - zarówno w kontekście ogrodnictwa, rolnictwa, czy szeroko pojętego biznesu eko. Promujemy dobre praktyki, a szczególnie innowacje w eko-marketingu. Nasze teksty są subiektywne i odzwierciedlają wiedzę oraz poglądy poszczgólnych autorów. Chcemy, by ekologiczny styl życia nie był narzucany przez zarabiające na konsumpcji koncernach, ale by oznaczał refleksyjność indywidualnych osób.
Szkodnik? Nie, to owad - który powinien mieć miejsce w ekologicznym ogrodzie. Nawet jeśli z pozoru wydaje się, że może wywoływać tylko strach i obrzydzenie. Prawie .. jak kompostowanie w Polsce.