Uprawa malin w ogrodzie

Maliny to krzewy o bardzo zdrowych i smacznych owocach, uprawiane w Polsce są dość powszechnie. Od wielu lat były wykorzystywane do przyrządzania soków stosowanych na przeziębienia lub środek wykrztuśny. Niedawno dodatkowo stwierdzono, że działają także jako leki przeciwnowotworowe. Dlatego opłaca się zagospodarować troszkę miejsca w naszym ogródku dla tej rośliny.
Łodyga maliny Łodyga maliny

Co lubią a czego nie maliny?

Maliny możemy spotkać najczęściej w miejscach nasłonecznionych, ale niedaleko strumieni wody. Odpowiada im najbardziej gleba średnio żyzna, umiarkowanie wilgotna, próchnicza i dobrze przepuszczalna. Jeśli jednak na naszej posesji nie ma gleby żyznej, musimy zastosować nawożenie. Najlepszym środkiem będzie obornik, który rozkładamy jesienią w dawkach 30kg na powierzchni 10m2. Gdy jednak nie posiadamy obornika lub jego zakup będzie dla nas obciążeniem, możemy zastosować kompostownik. Wybrany przez nas nawóz mieszamy z podłożem.

Co kilka lat warto także zastosować wapniowanie. Pamiętajmy że maliny lubią glebę o odczynie lekko kwaśnym
{pH 5,5 - 6,5}
.

Malina Malina


Jakie maliny?
Do posadzenia mamy możliwość wyboru:
- malin wczesnych, owocujących przez lipiec do początku sierpnia oraz
- malin późnych, rozpoczynających owocowanie na jesień, często już końcem sierpnia.

W jaki sposób rozmnażamy maliny?
Roślina rozmnaża się poprzez odrosty korzeniowe, nad którymi często trudno zapanować. Sadzonki malin wkopujemy do ziemi na głębokość około 15cm, a następnie przycinamy do tuż do samej ziemi. Najlepszym terminem na wykonywanie tego rodzaju prac jest jesień, koniec października lub początek listopada. Roślina musi mieć czas na regenerację i rozrośnięcie się.

Przycinamy maliny
Roślina ma tendencję do rozrastania się w formy żywopłotów, czego powinniśmy unikać ze względu na słabe jej owocowanie. Wiosną przycinamy pędy najsłabsze pozostawiając tylko od 8 do 12 najsilniejszych pędów zeszłorocznych. Tworząc oddzielne krzewy wzmacniamy roślinę dla lepszego owocowania i chronimy ją przed chorobami grzybowymi. Po owocowaniu ścinamy wszystkie pędy przy ziemi.

Dojarzały owoc maliny Dojarzały owoc maliny

Co może zagrozić naszym maliną?
- Gdy na owocach zacznie pojawiać się m. in. pleśń lub ciemne plamy na pędach, oznaczać to będzie chorobę grzybową. Przy leczeniu możemy zastosować wyciąg z krwawnika lub skrzypu.
- Malinę lubią atakować także mszyce - pojawiają się na wierzchołkach pędu. Możemy je wtedy potraktować wyciągiem z tytoniu lub pokrzywy.
- Wyciąg z pokrzywy, czosnku lub cebuli stosujemy przy malinach także na przędziorki, które objawiają się zmianami na liściach (przebarwienia i usychanie).
- Innym zagrożeniem dla rośliny stają się także chrząszcze (kwieciak malinowiec i listnik malinowiec).

Tekst i zdjęcia: Redakcja Moj-Ogrodnik.pl