Kopiec kompostowy rozkłada się, gdy jego wymiary nie przekraczają jednego metra sześciennego. Dostęp powietrza powinien być proporcjonalny, a woda stale dostarczana, gdy temperatury są wysokie.
Kopiec kompostu w czasie procesu kompostownia powinien sukcesywnie zmniejszać swoje wymiary, które uzupełniamy dodając resztki organiczne, jakimi są liście, pędy roślin jednorocznych i bylin, listowie, drobne odpadki kuchenne. Bakterie rozkładają je w czasie około 2 lat. Sprzyja im wysoka temperatura, wysoka wilgotność i dostęp powietrza. Przyspieszyć procesy rozkładu możemy polewając kopiec płynnym wywarem z kompostu lub zawiesiną bakterii, jaką możemy kupić w sklepach ogrodniczych. Przyspieszają one 'przetwarzanie' w organiczny nawóz nasze resztki do 6 miesięcy, tak aby użyźnić teren 2 razy w ciągu roku.
Gotowy nawóz odróżnimy od resztek ciemną barwą i ziemistą strukturą - znajdziemy go na spodzie. Wierzch pryzmy musimy zrzucić i dobrze w całości wymieszać.
Użyźnianie terenu polega na wkopaniu kompostu w wierzchnią - 30cm - warstwę gleby. Zarówno obornik jak i kompost zawierają wysokie zawartości substancji organicznych i pierwiastków, które uwalniają się w wilgotnym podłożu. Dodatkowo polepszają strukturę gleby, ale tylko wtedy, gdy są z nią wymieszane.
Bardzo popularną formą uprawy truskawek i warzyw ciepłolubnych jest uprawa na wysokich zagonach kompostowych. Nie rozdrobnione resztki są wciąż przetwarzane, uwalniają energię w postaci ciepła, które sprzyja młodym roślinom wrażliwym na wczesnowiosenne przymrozki. Może to być także forma przyspieszenia uprawy warzyw.
Autor: Beata Dulko