Pierwszy krok do sukcesu: PODŁOŻE
Rośliny cebulowe są sezonowe, zakwitają i gromadzą w tkankach spichrzowych materiały zapasowe w bardzo krótkim czasie. W zależności od gatunku te tkanki są bardziej zbite lub uwodnione, przez to bardzo narażone na przegnicie z nadmiaru wilgoci. A skrzynka balkonowa jest takim miejscem w którym podłoże szybko się nagrzewa i wysycha. Jednak lepiej aby cebula lekko przeschła aniżeli zgniła. Ziemia musi być zatem rozluźniona piaskiem w stosunki 2:1 (ziemia : piasek).
Wybieramy gatunki kwitnące w podobnym czasie dodając także wcześnie kwitnące i wytrzymałe na niskie temperatury bratki i stokrotki. Do najwcześniej zakwitających roślin cebulowych należą: krokusy i sniezyce. Gdy ich kwiaty stają się mało dekoracyjne rozwijają się narcyzy, a po około 2 tygodniach dołączają do nich tulipany, szafirki, szachownice kostkowate.
Nie stosujmy do kompozycji z roślin wiosennych gatunków kwitnących latem, gdyż tulipany, narcyzy czy szachownice będą wyglądać nieatrakcyjnie kończąc swą wegetacje.
PRAKTYCZNA PIELĘGNACJA KOMPOZYCJI BALKONOWEJ
Stanowisko -zewnętrzny, południowy parapet okienny lub dobrze oświetlony taras. Rośliny cebulowe wymagają pełnej operacji promieni słonecznych, które gwarantują prawidłowy wzrost oraz nagrzewają skrzynkę, w której zakwitają rośliny wcześniej o kilka tygodni aniżeli w gruncie.
Wilgotność podłoża - stała, im częściej rośliny będą przesychać tym której kwitną. Szybko nagrzewająca się skrzynka oddaje wilgoć, dlatego podlewamy codziennie rano.
Nawożenie - od momentu pojawienia się pierwszych liści rozpoczynamy nawożenie połową zalecanej dawki, najlepiej nawozem organicznym, wieloskładnikowym (przy podlewaniu). Zwiększamy dawkę do zalecanej przez producenta gdy wyrosną pierwsze pędy kwiatostanowe. Kończymy nawożenie około 2 tygodni po przekwitnięciu wszystkich kwiatów.
Ogławianie -polega na usunięciu kwiatów gdy tylko zaczną przekwitać. Dzięki temu roślina nie zawiąże nasion na które traci cześć substancji zapasowych, a powiększy cebule lub zwiększy ilość cebul potomnych.
Kiedy wyciągnąć cebule z donic?
Niestety jeśli nam zależy na zwiększeniu liczby cebul i ich powiększeniu muszą one same przejść do okresu spoczynku, który poprzedzony jest żółknięciem liści i ich obumarciu. W ten czas wiadomo iż można wykopywać cebule z gruntu. Trwa to dosyć długo gdyż nawet kilka tygodni po przekwitnięciu kwiatów.
Gdy zależny nam na donicach, aby posadzić w nich rośliny balkonowe to nawet po przesadzeniu większość roślin szybko straci wigor i nie będzie fotosyntetyzować oraz gromadzić potrzebnych substancji zapasowych -tak wiec materiał rozmnożeniowy nie powiększy się.
Autor: Beata Dulko-Kaszowska, ogrodnik i architekt krajobrazu