Wiosenne rośliny cebulowe do jakich należą m.in. hiacynt (Hyacinthus sp.), szafirek (Muscari sp.), tulipan (Tulipa sp.), narcyz (Narcissus sp.), krokus (Crocus sp.) to najczęściej uprawiana grupa roślin w naszych ogrodach. Są łatwe w pielęgnacji i w szybki sposób same się namnażają. Jeśli jednak kilka lat rosną w tym samym miejscu, warto wykopać cebule i je rozsadzić.
Zobacz video jak profesjonalnie wykopać latem cebule!
Cebula jest przekształconym organem spichrzowym, który kumuluje potrzebne związki. Po wielkości cebuli możemy rozpoznać wiek rośliny, wielkość kwiatu jaki może wytworzyć. Także przez cebule dzielimy ją przy rozmnażaniu wegetatywnym.
Wielkość cebuli generuje wielkość kwiatu. Jeśli rośliny nie mają miejsca - są bardzo gęsto posadzone, bądź namnożyły się w przeciągu lat, cebule karleją, aż w końcu mogą obumrzeć. Często zaobserwować to możemy przy krokusach i szafirkach, których cebule są niewielkie, a sam gatunek bardzo szybko się namnaża także dzięki nasionom. Tulipany także należą do grupy "wyższego ryzyka", w szczególności na żyznych glebach. Jako gatunek jednoroczny, co roku wytwarza cebulę potomną, czasem nawet więcej.
Kiedy wykopujemy cebule?
Czas rozpoczęcia wykopywania cebul wyznaczają same rośliny, gdy ich liście zaschną już w całości. Ważne aby nie robić tego wcześniej, gdyż zielone części rośliny wciąż fotosyntezują, a w cebulach kumulują się substancje odżywcze - cebula się powiększa.
Co robimy z wykopanymi cebulami?
Warto jest segregować cebule w zależności jaki to gatunek rośliny. W ten czas łatwiej będzie nam sadzić jesienią cebule. Jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek zmiany na cebulach - pleśń czy zgnilizna, wyrzućmy je. Przechowujemy cebule w ciemnym i przewiewnym miejscu o temperaturze pokojowej aż do końca sierpnia.
Autor: Beata Dulko-Kaszowska
Zobacz film video z poradami o cebulach latem