Wystawianie domowych roślin doniczkowych na zewnątrz

Polski klimat jest stosunkowo chłodny i nie pozwala na uprawę wszystkich roślin na zewnątrz. Tymczasem większość z nich pochodzi z ciepłego klimatu podzwrotnikowego. Rozwiązaniem jest uprawa jednoroczna w postaci rabat oraz wieloletnia, ale wtedy tylko w doniczkach, co niestety ogranicza ich wzrost.
kaktus Kwitnący kaktus

Istnieje jeszcze dodatkowy sposób, godzący ze sobą wymagania klimatyczne roślin, a zarazem chroniący je przed przymrozkami: uprawy doniczkowe wystawiane latem do osłoniętego miejsca w ogrodzie.

Warto jest wynosić rośliny doniczkowe do ogrodu, czy też na balkon mieszkania z kilku powodów:

- po pierwsze dostaną więcej słońca oraz więcej przestrzeni do rozwoju;

- podczas, gdy w mieszkaniu czasem zapominamy o naszych roślinach, te na zewnątrz są lepiej widoczne dla mieszkańców i z reguły częściej się o nie dba latem;

- rośliny uzyskują możliwość podlewania przez deszcz, a my oszczędzamy wodę!

kaktusy Kaktusy na balkonie

Wystawienie rośliny na zewnątrz z mieszkania czy domu (szczególnie po długiej zimie) powoduje, że roślinie drastycznie zmieniają się warunki do życia. Przy większym naświetleniu (efekt fotoperiodyczny) otrzymuje duży impuls do tego, aby zakwitnąć. Zaczyna czuć, że nadeszła wiosna...

Przeprowadzki naszego kwiatostanu domowego najlepiej rozpocząć w maju. Mamy wtedy pewność, że nic im nie zaszkodzi. Dlatego, jeśli już macie potrzebę wynoszenia swoich skarbów do ogrodu, przemyślcie to jeszcze raz. W końcu pogoda bywa wiosną bardzo zmienna!

Poleca Redakcja portalu Mój-Ogrodnik.pl
W naszej Encyklopedii Roślin znajdziecie wiele interesujących odmian i gatunków!