Cesarzowe i królowe domowego ogrodu

Niewiele jest miesięcy w roku na które z takim utęsknieniem czekamy, jak kwiecień. Po zimie, gdy przyroda dopiero budzi się do życia, właśnie w kwietniu zaczynamy dostrzegać paletę barw w naszym ogrodzie.

W ogrodnictwie i projektowaniu ogrodów niezwykle ważne jest uznanie, że każda pora roku charakteryzuje się odrębnym zestawieniem kolorów, które dominują w otoczeniu.

Przykładowo, miesiące letnie obfitują w złote i żółte kolory, jesiennymi kolorami zaś zwiemy pomarańcze, ciepłe czerwienie oraz fiolety. W zimie dominuje ciemna zieleń, wiosną znowu jej ciepłe odcienie oraz cała pozostała paleta barw. Wiosna to zatem najbogatsza w intensywności pora roku.

Szachownica cesarska -cesarzowa wśród cebulowych
Ciepłe azalie

Taki właśnie jest kwiecień - miesiąc roślin cebulowych oraz krzewów i krzewinek z Dalekiego Wschodu. Narcyzy, szafirki, krokusy, hiacynty, tulipany wiodą prym w naszych ogrodach, ale najbardziej widoczny jest wyniesiony wysoko kwiatostan szachownicy cesarskiej. Dorównać mogą jej tylko tepale (płatki)magnolii. W kwietniu nie znajdziemy nigdzie równie pięknego drzewa jak MAGNOLIE.

"Królowa" otacza się rodziną wrzosowatych - różaneczników, azali i wrzośców - tworząc oazę roślin kwasolubnych.

Narcyz
Pierwiosnek

Nigdy nie zapominajmy w naszym ogrodzie o pielęgnacji niższych roślin. To one dopełniają bogaty obraz kolorów. Pierwiosnki, zawilce, przylaszczka, czy maleńka niezapominajka tworzą wspaniałe runa zadrzewień, nie pokrytych jeszcze listowiem, a szerokie poduchy floksów i ubiorka pokrywają rabaty.

Żadna z tych roślin nie zakwitnie ponownie w tym samym roku, dlatego właśnie urok tego niepowtarzalnego miesiąca jest tak ważny.

Zawilec gajowy wśród drzew
Miodunka pstra zachwyca maleńkimi dzwonkami oraz liśćmi

Autor: Beata Dulko-Kaszowska, ogrodnik i architekt krajobrazu