Gnojówka z wrotycza pospolitego

Od kilku lat obserwujemy bardzo dużą ilość kleszczy, także w naszych ogrodach. Pojawił się także mało znany szkodnik bukszpanów-ćma bukszpanowa.Sposobem na walkę z tak uciążliwymi szkodnikami jest gnojówka z dobrze nam znanego i powszechnego wrotycza pospolitego.
Przygotowanie gnojówki z wrotycza Przygotowanie gnojówki z wrotycza


Wrotycz pospolity jest w Polsce powszechną byliną wieloletnią o małych wymaganiach pokarmowych. Spotkać go można na nieużytkach rolnych, łąkach i miedzach. Ze względu na zawartość olejków eterycznych, kwasów organicznych, garbników czy goryczy, od wielu set lat był uważany za roślinę leczniczą. Obecnie Unia Europejska zakazała jego wewnętrznego stosowania ze względu na silne oddziaływanie na układ nerwowy.

W ogrodnictwie wrotycz może być stosowany do odstraszania i zwalczania stonki ziemniaczanej, mszyc, mrówek, komarów czy kleszczy. Te ostatnie możemy jedynie odstraszać sadząc rośliny wrotycza lub wykonując oprysk. Sama roślina jak i jej wyciągi mają silny, kamforowy zapach.

Przygotowanie gnojówki:
1 kg świeżego lub wysuszonego ziela zalewamy 10l wody.Co kilka dni mieszamy wywar. Po około 2 do 4 tygodni, gdy fermentacja się zakończy, a piana nie będzie już powstawać, zlewamy preparat, resztki roślinne wyrzucamy na kompost (wzbogacimy go w ten sposób w potas).

Jak stosować gnojówkę z wrotycza pospolitego?

W postaci nie rozcieńczonej gnojówką zalewamy mrowiska i miejsca występowania pędraków i opuchlaków. Przy odstraszaniu i zwalczaniu kleszczy rozcieńczamy 1:5 preparat i podlewamy z konewki z sitem rabaty wokół ogrodu. Zabieg powtarzamy co 2 miesiące.
Rozcieńczoną gnojówkę 1:15 zwalczamy mszyce, oprzędziki, pchełki i owocnice.


Autor: Redakcja Mój Ogrodnik