Rośliny cebulowe nie są wymagającymi gatunkami, lecz jeśli pędzimy je w domu, musimy przestrzegać ważnych zasad ich uprawy. Są to m.in następujące zalecenia:
1. Podlewajmy je regularnie i umiarkowanie, tak aby nie zgniły bądź nie zostały zasuszone;
2. Używajmy nawozu płynnego w czasie podlewania - uniwersalnego bądź do roślin zielonych. Zawiera on dużą ilość azotu, który sprzyja powiększeniu się cebul;
3. Usuwajmy uschnięte liście i przekwitłe kwiaty regularnie
4. Jeśli roślina przestanie już kwitnąć nie usuwajmy także liści chyba że w całości chcemy się jej pozbyć.
Dopóki liście są zielone, roślina prowadzi proces fotosyntezy, w czasie którego produkowane są związki zapasowe, a cebula się powiększa!
Największym niebezpieczeństwem dla cebul i rośliny jest szara pleśń. Pojawia się w formie nalotu szarego na cebuli - najczęściej w miejscu wyrastania liści, bądź na łusce tuż przy podłożu. Szara pleśń jest grzybem bardzo popularnym, który pojawia się, gdy jest za dużo wilgoci w powietrzu oraz za mało światła. Wtedy należy umieścić roślinę w bardziej przewiewnym i oświetlonym miejscu.
Gdy roślina przestanie już kwitnąć, a większość liści jest uschniętych, systematycznie zmniejszamy ilość wody oraz nawozu.
Cebula - zanim ją wyjmiemy - musi przejść w stan spoczynku. Łuski muszą być suche, a korzenie powinny dać się łatwo odrywać. Tak wyjęte cebule oczyścimy z podłoża i umieścimy w suchym i ciepłym miejscu do września gdy zdecydujemy gdzie je posadzić. Możemy znów je pędzić w doniczce lub posadzić w ogrodzie.
Autor: Beata Dulko-Kaszowska
Więcej o cebulach na Ogrodniku