Ogród zimowy to nie tylko wspaniała przestrzeń dla odpoczynku, ale także gwarancja zdrowia, świeżego powietrza i modny wystrój wnętrza nawet zimą.
Gdzie zrobić ogród domowy?
Wybór strony świata jest o tyle istotny, że rośliny lubią słońce, ale nie palący gorąc. Takie uciążliwe nasłonecznienie może je przesuszyć od południa, podczas gdy północna strona jest zbyt zacieniona i w ogóle odpada przy tego typu projektach. Pozostaje wybór między wschodnią i zachodnia ścianą domu.
Pomijając fantazyjne projekty architektów zieleni, jak żywe zielone ściany albo dywany z mchu w Japonii, warto po prostu założyć zwykły zielony mini ogródek w mieszkaniu. jak to zrobić? przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie: Co chcemy uprawiać?
Wiele roślin tropikalnych posiada specyficzne wymagania świetlne, pokarmowe, ale przede wszystkim termiczne. Poszczególne rośliny, w obrębie także swojej rodziny mogą wyróżniać się warunkami termicznymi. Na przykład: palmy w naszych warunkach dobrze czują się na zewnątrz, ale zimą należy przechowywać je w temperaturze poniżej lub powyżej 18 st.C w zależności od gatunku. Palmy o wachlarzowatych liściach, jak waszyngtonia nitkowata, czy daktylowce wymagają temperatury od 4 do 10 st.C. Dlatego nie ogrzewany, ale z pewnością nasłoneczniony pokój, to miejsce gdzie dobrze będą się czuły.
Ogrody zimowe często charakteryzują się oszklonymi dachami, przez który wpada dodatkowo światło. Jeśli ten pokój ogrzewamy, a wiec użytkujemy przez cały czas - wybór roślin jest nieograniczony. Przy odpowiedniej liczbie roślin, które stworzą wilgotniejszy mikroklimat, możemy powiesić metalowe konstrukcje dla storczyków czy roślin owadożernych takich jak np. dzbaneczniki. Wszystko tak naprawdę zależy od efektu jaki chcemy uzyskać.
Beata Dulko