Avocado (bot. smaczliwka wdzięczna, gruszka avocado, Persea americana) to drzewo tropikalne osiągające niebotyczną wysokości nawet do 20 m. W warunkach naturalnych rośnie w całej Ameryce Łacińskiej (załączone zdjęcia z Gwadelupy).
Tropiki dla liści:
Szpiczaste, skórzaste, świecące, jasne do ciemno zielonego - takie są elipsowate liście avocado. Mogą się podobać i na pewno wyglądają egzotycznie.
Tropiki dla kwiatów:
Wielkie i skomplikowane kwiatostany - niestety rzadki widok w warunkach domowych.
Avocado. Podjęliśmy trud wyhodowania w warunkach mieszkalnych i zimowych tego drzewa. Jest początek grudnia, ale już mamy za sobą pierwszy sukces: nasionko wykiełkowało!
Z dojrzałego owocu avocado z Karaibów wyciągnęliśmy duże okrągłe nasionka. Można oczywiście kopić także owoce w supermarkecie, ale należy sprawdzić, czy jest to owoc dojrzały - wystarczająco duży i miękki. Następnie - bez oczyszczania nasionka z jego drobnych skorupek przetestowaliśmy dwa sposoby: jedno zostało umieszczone w miseczce z wodą i ukryte w zacienionej szafie, drugie w szklance, zanurzone prawie w całości w wozie i zostawione na kaloryferze. Tylko jedno wykiełkowało - po dwóch miesiącach to z kaloryfera puściło korzonek. Nasionko z szafki nie wypuściło niczego.
Szczęśliwe nasionko kiełkujące zostało umieszczone w doniczce, przykryte szklanką, żeby utrzymać wilgoć. Codziennie na chwilę ściągamy przykrywkę, ponieważ owoce avocado lubią gnić. Pomoże to także utrzymać cieplejszą temperaturę.
Teraz czekamy na dalsze efekty. Dla tych, którzy są dalej zaawansowani w uprawie przypominamy o tym, co lubi nasz drzewko avocado:
- rozproszone światło;
- lekko, średnio kwaśna ziemia, używana na bieżąco w ogrodnictwie;
- cały rok wilgotna, ale nie zalewana glebę;
- regularne spryskiwanie liści wodą - gdy już takie nam urosną.
Czekamy na kolejne części - wszystko zależy o nasionek!