Zasilamy sad wiosennymi nawozami

Każdy, kilkuletni sad warto nawozić co 2-3 lata dla obfitszego plonowania. Szczególnie ważne staje się to, gdy sad uprawiamy na glebach lekkich lub ciężkich, gdzie dostępność potrzebnych pierwiastków jest ograniczona.
Nawozimy sad Nawozimy sad


Podstawą zawsze jest wcześniejsze przygotowanie stanowiska!

Jeśli wiemy, iż nasza gleba jest mało urodzajna, zawsze wcześniej przygotujmy glebę pod wybraną roślinę oraz dobrze dobieżmy gatunek do stanowiska. W późniejszych latach pielęgnacja sadu będzie dużo łatwiejsza.

Nawozimy w obrębie korzeni

Nawożenie gleby wiąże się z rozmiarami naszego drzewa oraz zasięgiem jego korzeni. Obwodnica ta jest niewiele większa od średnicy korony. Tak więc wyznaczając pod drzewem (na trawniku) obrys korony + ok.1/4 jego promienia oznaczamy teren w obrębie którego będziemy nawozić.

Nawóz organiczny (obornik lub kompost) dzielimy na mniejsze dawki. Aby równomiernie go rozłożyć i tak, aby był dostępny dla korzeni, wykonujemy niewielkie dołki o głębokości większej niż zasięg korzeni trawnika i wsypujemy tam dwie garści nawozu. Możemy także użyć płynnego nawozu, jednak zabieg ten będziemy musieli kilka razy powtórzyć. Ilość dołków jest uzależniona od wielkości drzewa. Dla 2-metrowej średnicy korzeni wykonajmy od 6 do 10 dołków w obrębie obwodu korony drzewa, gdyż tam znajdują się najmłodsze i najbardziej aktywne korzenie.

Przy nawozach syntetycznych wyznacza się specjalną dawkę nawozową, która jest na tyle bezpieczna, iż nie uszkodzi korzeni silnym zasoleniem. Wyznacza się ją na podstawie obwodu pnia. Nawozy organiczne natomiast są na tyle bezpieczne (szczególnie kompost), iż możemy je stosować "na oko".

Autor: Beata Dulko-Kaszowska, ogrodnik i architekt krajobrazu