Rośliny pnące maskujące

Czasem tak się zdarza, iż chcemy zakryć jakąś część ogrodu przed widokiem odwiedzających, bądź oddzielić jego poszczególne części, albo po prostu ukryć coś mało estetycznego. Polecamy wykorzystanie pnączy - roślin szybko rosnących, z których każdy ma szeregiem praktycznych zalet.

Czym są pnącza?

To rośliny jednoroczne lub wieloletnie charakteryzujące się silnym wzrostem pędów, które wiją się wzdłuż podpór za pomocą przylg lub wąsów. Część z tych roślin to tzw. pnącza prymitywne, które wytwarzają silne pędy opierające się tylko o ścianę lub ogrodzenie - wymagają wiązania.

Oto ciekawe pnącza do zastosowania w naszym ogrodzie:

Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata)
Roślina pochodząca z Chin o silnym wzroście, pędach owijających się wokół podpór. Tworzy wiosną bardzo dekoracyjne kwiaty -żeńskie, drobne czekoladowo-brązowe, męskie różowe, lekko pachnące. Akebia jest cenną rośliną do obsadzania altan, pergoli i ogrodzeń, czasem stosowana jako roślina okrywowa.

Aktinidia(Actinidia sp.)
Aktinidia to pnącza wijące się do kilku metrów. W zależności od gatunku liście mogą być szorstkie. Roślina jest nazywana małym kiwi za względu na owoce - jagodę przypominającą kiwi, także jadalną z dużą zawartością witaminy C. Dosyć dobrze sobie radzi w naszych warunkach, lubi kwaśne stanowisko, a głównych walorem są liście ułożone dachówkowato, a u odmiany 'Adam' różowo zabarwione na końcu.

Lonicera sp. Wiciokrzew Lonicera sp. Wiciokrzew
Hedera helix i Parthenocisus Hedera helix i Parthenocisus

Dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus)
Najbardziej dekoracyjny w okresie jesieni, zimy i przedwiośnia, gdy widoczne są jego owoce z żółtej osłonce, która wczesną wiosną pęka uwidaczniając czerwone owoce. Dławisz jest silnym pnączem maskującym, który jednak może zagłuszyć sąsiednie rośliny.

Winobluszcz (Parthenocissus sp.)
Bardzo silne pnącze głównie używane do maskowania ścian, ogrodzeń, którego liście jeśli są wystawione na ekspozycję słoneczną, przebarwiają się na jesień w ciepły czerwony kolor.
Winobluszcz pięciolistkowy czepia się do podpór za pomocą wąsów czepnych, dlatego nazywany jest dzikim winem. Winobluszcz trójklapowy posiada wąsy czepne z przylgami na końcach, dlatego jest pnączem samoczepnym, przywierającym do najbardziej gładkiej powierzchni.

Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda)
Roślina owijająca się wzdłuż podpór, silna i dobrze zimująca w gruncie. Dekoracyjna dzięki długim kwiatostanom, zwisającym w kształcie kiścia winogron (V-VI) oraz jasnej zieleni liści.
Kwiatostany są w pełni widoczne jeśli roślinę postanowimy użyć do zamaskowania pergoli czy dachu altany, tarasu - będą zwisać ponad miejscem wypoczynku.

Wiciokrzew(Lonicera)
To pnącza o zdrewniałych pędach i oryginalnym ulistnieniu i ukwieceniu. Bardzo dobrze rosną i obficie kwitną na stanowisku słonecznym i zacisznym.Kwiaty trąbkowate u niektórych gatunków wieczorami silnie pachną (W. Pomorski)

Kokornak wielkolistny (Aristolochia durior)
Silne pnącze o imponujących, sercowatych, dużych liściach. W maju pojawiają się fajkowate, fioletowe kwiaty, lekko pachnące padliną! Pnącze używane głównie do zakrycie ścian - dużych powierzchni, ale wymaga silnych podpór.

Bluszcz pospolity (Hedera helix)
To najlepsza roślina maskująca używana w zacienionych miejscach i pod koronami drzew. Wytwarza korzonki, którymi się czepia do nierównej powierzchni czy szczelin. Wymaga dużej wilgotności powietrza i podłoża więc bardzo dobrze czuje się okrywając systemy korzeniowe i pnie drzew iglastych. Przy tym jest zimozielony.

Autor: Beata Dulko