Najczęstsze błędy popełniane podczas zakładania ogrodu przez początkujących architektów to:
1. Brak planu.
Nie każdy z nas jest w stanie od razu stworzyć cały plan przyszłego ogrodu, jednak należy kierować się konkretną myślą, wyobrażeniem o nim. Jest to bowiem podstawa do jego stworzenia - powinniśmy mieć choćby główne założenie, iż wokół domu będzie taras i ścieżki, chcemy zasłonić się przed sąsiadem żywopłotem lub posadzimy wysokie drzewa dla ochrony przed silnym słońcem w lecie. Wystarczą TAKIE PODSTAWY!
2. Zła organizacja pracy.
Nie każdy projekt można wykonać w jednym czasie, choćby ze względy na posiadane fundusze. Prace związane z budową ogrodu możemy podzielić na konkretne etapy: wysianie trawnika, posadzenie drzew i krzewów, budowę ogrodzenia czy podjazdu. Każdy z etapów będzie nakładem zarówno sił jak i pieniędzy, więc ich nie zmarnujmy, planując co najpierw a co później wykonamy. Wysianie trawnika wymaga czasu, jeśli jednak po miesiącu będziemy budować podjazd lub sadzić duże drzewa wymagające ciężkiego sprzętu, nowy trawnik się zniszczy.
3. Nieprzemyślane kupowanie roślin.
Rośliny to podstawa ogrodu. To one budują klimat założenia. Jeśli więc nie korzystamy z usług profesjonalisty, dowiedzmy się o nich co nieco - o wymaganiach stanowiska, tolerancji na inne rośliny.
Gdy stworzymy już całą listę, zacznijmy od posadzenia największych roślin: drzew i krzewów. To właśnie one kształtują naszą przestrzeń, pozostałe byliny i niskie krzewy to nasze dopełniacze.
4. Zła pielęgnacja roślin - wynik ich nieznajomości
Pamiętajmy, iż zakładamy ogród jesienią lub wiosną. To najlepsza pora na kupowanie i sadzenie roślin. W tym czasie jest więcej wilgoci w podłożu, a słońce tak mocno nie grzeje. Ważne także jest, aby unikać nawożenia roślin w czasie ich sadzenia. Korzenie muszą się zregenerować. Warto jednak dobrze przygotować grunt pod każdą roślinę, zgodnie z jej wymaganiami.
5. Złe sąsiedztwo oznacza iż źle dobraliśmy rośliny wokół siebie. Zorientujmy się przed ich kupnem jakie wymiary osiągają po kilku latach i czy siebie na wzajem nie zagłuszą. Czasem rośliny mogą wpływać na siebie nawzajem - choć widoczne jest to zjawiskowo głównie w ogrodach zielnych, warzywnych.
Powszechnie wiadomo, iż orzech włoski silnie zacienia sąsiednie rośliny i wydziela toksyny korzeniowe. Warto także zwrócić uwagę na wymagania glebowe sadzonych roślin: rośliny kwasolubne i choćby alpejskie nie sadźmy razem.
Autor: Beata Dulko