Czym takim wyróżnia się lilak pospolity?
Przede wszystkim dużym, groniastym kwiatostanem, który wydziela słodki, wonny zapach. To najważniejsza cecha tego krzewu, który praktycznie nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Lilak pospolity Syringa vulgaris został sprowadzony do Polski najprawdopodobniej z Konstantynopola w połowie XVI wieku. Najbardziej znanym gatunkiem jest lilak pospolity, jednak możemy spotkać jego liczne odmiany, jak i 30 innych gatunków różniących się wielkością i kształtem krzewu oraz porą kwitnienia.
Bardzo cenny jest na przykład Lilak amurski (Syringa amurensis) którego liście przebarwiają się jesienią na kolor żółty, a następnie czerwony. Kwiatostan o dł. 25 cm rozwija się w lipcu, a sam krzew o sporych rozmiarów jest bardzo odporny na mrozy. Tak jak lilak węgierski Syringa Josikaea który także toleruje okresy suszy. Jego pędy zimą mają oliwkowoszarą barwę.
Nieco niższym krzewem, do 4m wysokości jest lilak chiński o zwisających gałązkach, które uginają się pod ciężarem kwiatów. Rozwijają się one końcem maja, lecz są płonne. Sam krzew także nie tworzy odrostów korzeniowych.
Jednymi z niewielkich lilaków są lilak drobnolistny Syringa microphylla oraz lilak Meyera Syringa Meyeri. Lilak drobnolistny osiąga 2m wysokości i jest szeroko rozgałęziony. Tworzy malutkie, spodem szarozielone liście oraz obsypuje się obficie niewielkimi, lila różowymi kwiatami (silnie pachnące, kwitnie początkiem maja). Krzew jest mrozoodporny, ma niewielkie wymagania glebowe oraz znosi dobrze zacienienie.
Lilak Meyera jest niższy, gdyż do 1,5m wysokości o regularnym, półkolistym kształcie. Jego dodatkową cechą jest powtarzalność kwitnienia jesienią (pierwsze końcem maja, początkiem czerwca) drobnymi kwiatostanami w kolorze fiolet.
Podstawą pielęgnacji lilaków jest przygotowanie młodej rośliny do wsadzenia oraz samego gruntu. Najlepiej jeśli jest przepuszczalny, żyzny i wapienny. Co kilka lat dla obfitości kwitnienia możemy podłoże nawozić organicznym kompostem lub obornikiem.
Lilaki możemy kupić najczęściej z tzw. gołym korzeniem wiosną, dlatego przed posadzeniem należy koniecznie wykonać kąpiel korzeni. Bez względu na gatunek jaki posiadamy w swoim ogrodzie, roślina ta lubi cięcie przekwitniętych kwiatostanów dla estetyki jak i ochrony przyszłych pąków jakie tworzą się końcem lata.
Autor: Beata Dulko-Kaszowska