Produkty organiczne to nie jest typowy chwilowy trend, moda, którą wybiera się szybko, bezboleśnie i tak samo łatwo ją porzucić. Przy używaniu kosmetyków ekologicznych, a także biodynamicznych, o których kilka słów za chwilę, liczy się wnikliwa analiza, myślenie i prawidłowe wybory. Coś takiego zostaje w głowie i nie pozwala odwrócić się od eko trendu gdy zniknie moda na nie w mass mediach. Eko to styl życia. Z takim nastawieniem funkcjonuje m.in. firma WELEDA, produkująca kosmetyki biodynamiczne.
BIODYNAMIKA
W skrócie chodzi o to, że kosmetyki produkowane głównie z olejków roślinnych, pochodzą nie tylko z upraw organicznych tychże roślin, ale także z własnych ogrodów firmy. I te ogrody są uprawiane zgodnie z fazami księżyca – co wpływa na ich wydajność i aromat.
OGRODY
W tych ogrodach (biodynamicznych), kwiaty kwitną w bogatej zrównoważonej glebie, gdzie pszczoły mają uprzywilejowaną pozycję i możliwość przeskakiwania z kwiatu na kwiat, chwasty biorą udział w uprawie jako jedno z naturalnych rozwiązań, a ogrodnicy jako goście delikatnie stąpają po ziemi pielęgnując dobra każdej istoty żywej. Wynik: najczystsze rośliny, kwiaty i owoce uprawiane na ziemi, z których powstają olejki eteryczne. Te „pure“ praktyki to oczywiście zakaz wszelkich chemikaliów np. Pestycydów.
ROZWOJOWO
Zadziwiająco niewiele się zmienia w tych ogrodach Weleda już od ponad 80 lat (pierwsze założone około 1920 roku). Tylko ich wielkość wzrosła. Dziś firma posiada ponad 100 ha biodynamicznych ogrodów w Niemczech, a także duże powierzchnie w Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Argentynie, Brazylii i Nowej Zelandii, wspólnie rośnie tu ponad 300 kwiatów i roślin leczniczych.
Na początku XX wieku rolnicy uprawiający aromatyczne rośliny zauważyli spadek poziomu zdrowia u zwierząt gospodarskich i roślin. Zwrócili się o pomoc do sławnego filozofa i założyciela naturalnych upraw Weleda – dr Rudolfa Steinera. On z kolei stworzył zasady, które obecnie możemy określić jako rolnictwo biodynamiczne i całą filozofię „Weleda“. Zdaniem naukowca każde gospodarstwo powinno funkcjonować jako kompletny, samowystarczalny organizm. Ziemia winna być "żywa", gdyż tylko utrzymany w równowadze biologiczno-ekologicznej ma możliwość dać życie zdrowym roślinom. Kompostowanie, nawożenie i zwalczanie szkodników są możliwe za pomocą naturalnych środków gospodarczych, bez użycie środków chemicznych i hormonów wzrostu. Rolnicy zostali także zachęcani do analizy rytmu naturalnego słońca, księżyca i planet w celu dostarczenia wskazówek dotyczących sadzenia, płodozmian i zbiorów. Rolnictwo biodynamiczne okazało się wielkim sukcesem, przynosząc uprawom niesamowitą czystość i siłę działania – dziś popularność przynosi im dodatkowo moda na ekologię.
Przykładem popularnego produktu biodynamicznego jest olejek do masażu WELEDA z arniką górską:
ARNIKA GÓRSKA - znana w Polsce jako roślina homeopatyczna - przypisuje się jej ekstraktom takie pozytywne działania jak m.in. łagodzenie dolegliwości od zranień czy urazów cielesnych, bólu szczególnie miękkich części ciała (kontuzje, zniekształcenia, wstrząsy, zachwiania, krwawienia, zwichnięcia, złamania kości); a nawet poprawę nastroju np. smutku, czy stresu. Z tego powodu idealnie nadaje się na esencję - olejek do masażu. Arnika górska jest skutecznym środkiem na problemy ze stawami i mięśniami, takimi jak zapalenie kości i stawów, bóle mięśni związane z nieprzyzwyczajeniem ciała do ćwiczeń, skurcze, siniaki i urazy stawów.
Silny świeży aromat, dobrze się wchłania, pozostawia intensywny roślinny aromat na ciele. Zapachem przypomina wszystkie polskie kwiaty łąkowe, szczególnie koniczynę, chociaż jest na bazie oleju słonecznikowego. Oprócz uprzyjemniania masażu ma zapobiegać powstawaniu rozstępów w czasie ciąży oraz przed wczesnemu starzeniu się skóry. Olejku tego nie należy stosować przy występującej nadwrażliwości na arnikę. Nie zawiera sztucznych konserwantów ani perfum.
Esencję z arniki górskiej można zrobić także domowym sposobem - najczęściej są to wywary na bazie alkoholu - działając od wewnątrz arnika pomaga w gojeniu uszkodzonych tkanek.
Katarzyna Dulko Informacje na podstawie wywiadu z p. Ingrid de Koning podczas konferencji GRI w Amsterdamie, maj 2010
Więcej informacji: Weleda USA ; Arnica jako kluczowe słowo w wyszukiwarce firmy
Zdjęcia z upraw: WELEDA Holandia
Zdjęcia produktu ARNICA: Redakcja Mój-Ogrodnik.pl