Korzyści atmosferyczne z lasów

Lasy łagodzą efekt cieplarniany, ponieważ w procesie fotosyntezy przechwytują z atmosfery dwutlenek węgla. Każdy ogród to bogactwo klimatyczne. Zapraszamy do lektury tekstu, który tłumaczy, dlaczego każdy choć raz w życiu powinien posadzić drzewo. 2011 to międzynarodowy rok lasów - odkryj ich korzyści!
Drzewa w Szwecji Drzewa w Szwecji


Absorpcja dwutlenku węgla w ciągu życia jednego drzewa (czyli około 100 lat) to 750 kg CO2, czyli mniej więcej tyle gazu, ile emituje średnie gospodarstwo domowe w ciągu 10 lat przez sam tylko stan czuwania sprzętu elektronicznego (a ile dopiero zużywa używając?).

Wniosek jest oczywisty: sadzenie drzew jest dobre.

Popularne jest obecnie sadzenie przez firmy za prenumeratę (np. wydawcy magazynów), sadzenie osiedlowe, czy sadzenie w parkach podczas specjalnych akcji. W Turcji tymczasem sadzą na pustkowiach drzewka oliwne. Tylko oliwki mają szansę nie palić się masowo przy takich temperaturach. Mało wymagają od podłoża, są uprawiane na glebach wapiennych, kamienistych, a nawet jałowych (jak pustynia). Potrzebują słońca, nie wymagają stałej wilgoci. Ich liście przed nadmierną transpiracją chroni warstwa wosku, ponadto są sztywne i zwijają się w rulonik w czasie upałów.

Las w Szwecji Las w Szwecji

Przykładowo, według kalkulatora klimatycznego Aeris Futuro jeden przelot z Warszawy do Istambułu powoduje emisję 223,52 kg dwutlenku węgla. Tyle może zaabsorbować jedno drzewo przez 40 lat. „Za pokutę” posadzić trzeba by było przynajmniej 10 takich drzewek. Takie drzewka oliwne mogą żyć tysiąc lat i wystarczy im kilka kropelek wody. Może warto byłoby o tym pomyśleć, kiedy przez ocieplenie klimatu świerki zaczynają wysychać w polskich lasach. 

Opracowanie:
Fragment relacji z Wyprawy ekologicznej do Izmiru, 2008
Tymczasem - 2011 rok będzie Międzynarodowym Rokiem LASÓW - informacje od ONZ.