Jajka od szczęśliwych kur

Pamiętacie jak pisaliśmy o rozróżnieniu jajek wprowadzanych do obiegu handlowego? Istnieją cztery kategorie, które rozpoznajemy po pierwszej cyfrze czerwonej pieczątki. To równocześnie wyznacznik poziomu hodowli, w jakiej żyją kury składające nasze jaja.


To konsumenci mają decydujący wpływ na to, jak są traktowane zwierzęta przemysłowe. Zwracając uwagę na to, jak oznaczone są tak popularne towary jak chociażby jajka, mamy wpływ na los kurcząt z farm przemysłowych. Nie zwracajmy uwagi tylko na cenę jaj. Równie ważne jest ich pochodzenie!

O randze problemu pisaliśmy już na www.moj-ogrodnik.pl : HODOWLA KURCZĄT - A JAJKA

Szczęśliwy kogut pośród ekologicznej hodowli Szczęśliwy kogut
i szczęśliwa kura  pośród ekologicznej hodowli i szczęśliwa kura :-)


Dla przypomnienia:

0 - to jaja z produkcji ekologicznej. Kury żyją w kurniku, ale mogą z niego wychodzić, grzebać, skubać, karmione są naturalnymi paszami. To tzw. „kury szczęśliwe”, organiczne, ale ich jajka są tylko w specjalnych ekologicznych sklepach i są z reguły drogie.

1 - to jaja z chowu na wolnym wybiegu. Te kury żyją w kurniku, choć mogą z niego wychodzić, grzebać, skubać. Nie wiadomo, czy są ekologicznie karmione.

2 - to jaja z chowu ściółkowego. Kury są zamknięte w kurniku, ale mogą chodzić swobodnie po ściółce – w kurniku. Nie na zewnątrz.

3 – najczęstsze - jaja z chowu klatkowego. Kury siedzą całe życie w małych klatkach, bez możliwości wyjścia, a ich wzrost jest sztucznie stymulowany. To najgorszy możliwy sposób hodowli, ale bardzo popularny w Polsce. Są to najtańsze jajka.

i szczęśliwe standko www.moj-ogrodnik.pl
ekologiczna hodowla kurcząt www.moj-ogrodnik.pl


Na zdjęciach z małej farmy pod Krakowem zostały przedstawione szczęśliwe kury!

Redakcja Mój-Ogrodnik.pl
Zdjęcia: Elżbieta Dulko